Menu główne

link do Biuletynu Informacji Publicznej

Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów


Spotkanie z Latem

2020-07-10

Lato, lato mieszka w drzewach , lato, lato w ptakach śpiewa. Słońcu każe odkryć twarz. Lato, lato jak się masz?
W środę 8 lipca 2020 r na terenie kompleksu parkowo-pałacowego w Porażynie odbyło plenerowe spotkanie integracyjne Seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Opalenicy.
Po długim oczekiwaniu Seniorzy znowu mogli korzystać z uroków przyrody. Tradycyjnie już uczestnikom towarzyszyły zabawa i muzyka , która zawsze wywołuj uśmiech i radość .
Dobry nastrój wprowadziła muzyka i wspólne śpiewanie piosenek. Zabawy sprawnościowo- ruchowe sprawiły ,że seniorzy mogli się pośmiać i pożartować, na chwilę zapomnieć o rzeczywistości i znowu poczuć się młodziej. Uroczy zakątek w Porażynie jak co roku łączy nas w przyrodzie kwitnącą lipą, która porywa swoim magicznym zapachem i unosi w dal.

Tekst Walentyna Śniegurska

Dołączona galeria:

Spotkanie z LatemSpotkanie z LatemSpotkanie z LatemSpotkanie z LatemSpotkanie z Latem

pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


  Wesołe Seniorki kończą karnawał

  2020-03-02

  Jeżeli mowa o Podkoziołku – to tylko w Nowym Tomyślu! Wspaniała impreza, którą corocznie organizuje Nowotomyski Ośrodek Kultury na stałe wpisała się w program wydarzeń niemal każdej grupy kochającej śpiew z powiatu nowotomyskiego. Tegoroczny – osiemnasty koncert pt.: „Chóralny Podkoziołek” odbył się 25 lutego 2020r. w nowotomyskiej sali widowiskowej. Zaprezentowało się kilkanaście zespołów śpiewaczych z regionu naszego powiatu.

  czytaj całość publikacji "Wesołe Seniorki kończą karnawał"

  Dołączona galeria:

  Wesołe Seniorki kończą karnawałWesołe Seniorki kończą karnawałWesołe Seniorki kończą karnawałWesołe Seniorki kończą karnawałWesołe Seniorki kończą karnawał

   Bal w stylu lat 20-tych

   2020-03-02

   Karnawał to czas balów i tanecznych szaleństw, którym towarzyszy muzyka i zabawa. Najważniejszym elementem jest miła atmosfera i dobre towarzystwo.
   Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy mieli okazję wspólnie zintegrować się z seniorami z okolicznych Domów na zabawie karnawałowej w Grodzisku Wlkp.

   czytaj całość publikacji "Bal w stylu lat 20-tych"

   Dołączona galeria:

   Bal w stylu lat 20-tychBal w stylu lat 20-tychBal w stylu lat 20-tychBal w stylu lat 20-tychBal w stylu lat 20-tych

   pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


    Cóż to był za bal…

    2020-02-27

    Bal Seniora corocznie rozpoczyna towarzyskie życie opalenickich seniorów. Tegoroczny odbył się dnia 20 lutego 2020r. Uczestniczyło w nim około 90 osób.
    Uczestnicy w barwnych, karnawałowych strojach i z szampańskimi nastrojami znakomicie się bawili w sali wiejskiej w Wojnowicach. Wśród szeregu atrakcji oferowanych przez organizatorów znalazły się zabawy integracyjne, konkursy oraz wybór Królowej i Króla Balu. Ten zaszczytny tytuł przypadł w tym roku pani Sabinie Kuderemskiej oraz panu Alfredowi Szulcowi. Para królewska zdobyła serca jurorów, czyli wszystkich zgromadzonych na balu. Poza tańcem i swawolą nie zabrakło też zastawionych pysznymi daniami stołów. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był zaprzyjaźniony i doskonale znający gusta opalenickich seniorów - Krzysztof Borowiak. Muzyka był przednia, posiłek wyśmienity, towarzystwo doborowe – więc receptę na wspaniałą zabawę w stu procentach realizowano.

    czytaj całość publikacji "Cóż to był za bal…"

    Dołączona galeria:

    Cóż to był za bal…Cóż to był za bal…Cóż to był za bal…Cóż to był za bal…Cóż to był za bal…

    pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


     Opaleniccy seniorzy na igrzyskach w Zbąszyniu

     2020-02-26

     Dnia 11 lutego 2020r. odbyły się II Igrzyska Sportowe Seniorów. Dzienny Domu „Senior – Wigor”, Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Urząd Miasta Zbąszyń zaprosili w swoje zbąszyńskie progi seniorów z bliższych i dalszych okolic Zbąszynia. Wśród około stuosobowej grupy uczestników znaleźli się też seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów z Opalenicy, którzy dumnie i walecznie reprezentowali w hali sportowej „Zbąszynianka” swoją gminę.

     czytaj całość publikacji "Opaleniccy seniorzy na igrzyskach w Zbąszyniu"

     Dołączona galeria:

     Opaleniccy seniorzy na igrzyskach w ZbąszyniuOpaleniccy seniorzy na igrzyskach w ZbąszyniuOpaleniccy seniorzy na igrzyskach w ZbąszyniuOpaleniccy seniorzy na igrzyskach w ZbąszyniuOpaleniccy seniorzy na igrzyskach w Zbąszyniu

     pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


      Wernisaż „Still Life”

      2020-02-26

      Podczas wernisażu, który odbył się dnia 19 lutego 2020r. w holu Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy zaprezentowano zjawiskowe prace uczestniczek warsztatów plastycznych w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Martwa natura – bo taki był temat prac eksponowanych podczas wystawy - to niełatwy gatunek malarski, bowiem nie wszystkim malarzom udaje się odtworzyć rzeczywistość, w taki sposób aby ją ożywić.
      Z całą stanowczością stwierdzić można, iż sztukę tę w pełni opanowały opalenickie malarki. Z dumną mogą spoglądać na efekt swoich zmagań z nowym wyzwaniem, gdyż spod ich pędzla wyszło wiele pięknych, barwnych obrazów.

      czytaj całość publikacji "Wernisaż „Still Life”"

      Dołączona galeria:

      Wernisaż „Still Life”Wernisaż „Still Life”Wernisaż „Still Life”Wernisaż „Still Life”Wernisaż „Still Life”

      pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


       Wigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminy

       2019-12-27

       Przedświąteczny czas obfituje w spotkania opłatkowe. To chwile, kiedy można na moment zwolnić, problemy służbowe i prywatne odłożyć na bok i skupić się na tym co nas łączy, a nie dzieli, co cieszy, a nie smuci. Tak też było w przypadku spotkania wigilijnego, na które Burmistrz Opalenicy wraz z Dyrektorem Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opalenicy zaprosili wszystkich bezdomnych, chorych i samotnych mieszkańców Gminy Opalenica. W ich intencji została odprawiona Msza Św. w kościele Św. Mateusza w Opalenicy. Następnie wszystkich uczestników przewieziono do sali wiejskiej w Wojnowicach, gdzie wspólnie zasiedli do wigilijnego stołu.

       czytaj całość publikacji "Wigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminy"

       Dołączona galeria:

       Wigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminyWigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminyWigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminyWigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminyWigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminy

        Prezentacja twórczości seniorów

        2019-12-09

        Jak żyjemy, co robimy i co lubimy – tymi słowami seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy zapraszali swoich przyjaciół i rodziny na spotkanie, podczas którego prezentowali swoje umiejętności plastyczne, teatralne, kulinarne i muzyczne.
        Spotkanie odbyło się dnia 27 listopada 2019r. w auli Szkoły Podstawowej przy ulicy Farnej w Opalenicy. Wśród uczestników znaleźli się też zaproszeni goście: Burmistrz Opalenicy - Tomasz Szulc, Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy – Grażyna Szulc, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy – Dorota Szuwalska-Kasprzak oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy.

        czytaj całość publikacji "Prezentacja twórczości seniorów"

        Dołączona galeria:

        Prezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorów

        pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


         Wesołe Seniorki z „deszczową piosenką”

         2019-10-21

         Mottem muzycznym „Koncertu na Srebrną Nutę” była „Deszczowa piosenka”. Zatem zespoły śpiewacze z wielkopolskich domów seniora wyśpiewywały mniej lub bardziej znane piosenki nawiązujące do tematu. Wśród uczestników tegorocznego koncertu nie zabrakło „Wesołych Seniorek” z Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów z Opalenicy, które z dumą prezentowały swoje walory wokalne.
         Podczas spotkania można było również podziwiać rękodzieła wykonane przez opalenickie malarki w ramach „ IV Senioralnego Pleneru Malarskiego – Chrzypsko Wielkie 2019”, który odbył się w sierpniu 2019r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „ Sielawa” w Chrzypsku Wielkim. Po części artystycznej spotkania na uczestników czekała pyszna strawa i zabawy integracyjne.
         Koncert odbył się w sobotę 12 października 2019r, w hali sportowej w Grodzisku Wlkp. Realizowany był w ramach projektu: „ Naszym orężem pędzel i śpiew - Warsztaty Malarskie i Koncert na Srebrną Nutę 2019” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


         Iwona Tadyszak

         Dołączona galeria:

         Wesołe Seniorki z  „deszczową piosenką”Wesołe Seniorki z  „deszczową piosenką”Wesołe Seniorki z  „deszczową piosenką”Wesołe Seniorki z  „deszczową piosenką”Wesołe Seniorki z  „deszczową piosenką”

         pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


          Opaleniccy seniorzy na grzybobraniu

          2019-10-15

          Tej jesieni lasy są rajem dla grzybiarzy! Wystarczy krótka wizyta w lesie, aby wyjść z pełnymi koszami grzybów. Grzybobranie to zdrowa i przyjemna forma spędzania wolnego czasu, a tym przyjemniejsza, im więcej prawdziwków, podgrzybków, czy koźlarzy w koszyku.
          Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy wybrali się na wycieczkę do okolicznych lasów w poszukiwaniu borowych owoców. Nikt nie wrócił zawiedziony, gdyż poza znalezionymi grzybami spędzili kilka godzin na łonie natury w przemiłym towarzystwie.
          Wyjazd odbył się 9 października 2019r., organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.

          Iwona Tadyszak

          Dołączona galeria:

          Opaleniccy seniorzy na grzybobraniuOpaleniccy seniorzy na grzybobraniuOpaleniccy seniorzy na grzybobraniuOpaleniccy seniorzy na grzybobraniuOpaleniccy seniorzy na grzybobraniu

           Seniorzy na pikniku - na wesoło

           2019-10-02

           Liczna grupa seniorów z Domów Dziennego Pobytu dla Seniorów z Opalenicy, Grodziska Wlkp., Buku, Pniew, Zbąszynia oraz z Klubu Osiedlowego Seniora z Nowego Tomyśla, uczestniczyła w pikniku integracyjnym w Buku. Co roku bukowski we wrześniu, Dzienny Dom Pobytu „Pogodna jesień” zaprasza zaprzyjaźnionych seniorów na spotkanie integracyjne. Tym razem temat, jakże figlarny: „Wesołe jest życie Seniora”, sprowokował grupy teatralne do przygotowania witalnego pokazu swoich umiejętności. Spektakle, które wystawili pełne były humoru i finezji.
           Spotkanie odbyło się w bukowskiej sali gimnastycznej Ośrodka Sportu i Rekreacji. Nasza opalenicka grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” zaprezentowała spektakl pt.: „Panna młoda”.


           Iwona Tadyszak

           Dołączona galeria:

           Seniorzy na pikniku  - na wesołoSeniorzy na pikniku  - na wesołoSeniorzy na pikniku  - na wesołoSeniorzy na pikniku  - na wesołoSeniorzy na pikniku  - na wesoło

           pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


            Seniorzy w barwach jesieni

            2019-10-02

            Kto powiedział, że jesień to nie jest dobry czas na aktywność. Wręcz przeciwnie, kiedy dopada nas chandra, tak charakterystyczna dla tego okresu, ubierzmy się cieplej i wybierzmy się na spacer. Zapewne przechadzka wśród pięknych, kolorowych barw jesieni poprawi nam nastrój i samopoczucie.

            czytaj całość publikacji "Seniorzy w barwach jesieni "

            Dołączona galeria:

            Seniorzy w barwach jesieni Seniorzy w barwach jesieni Seniorzy w barwach jesieni Seniorzy w barwach jesieni Seniorzy w barwach jesieni 

            pelna galeriaZobacz pełną galerię (15 fot.)...


             Letni turnus dla seniorów

             2019-07-31

             Wypoczynek często wiążemy z pokutującym stereotypem, że jeśli mamy lato, to jedziemy nad morze, a jak jest zima, to w góry. Lato może być dobrze wykorzystanym czasem na rozwijanie pasji, nawiązywanie nowych znajomości, naukę nowych umiejętności, zdobywanie wiedzy i wcale nie trzeba przemierzać setek kilometrów, żeby tego doświadczyć. Wszystkie te działania oferuje swoim podopiecznym Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opalenicy, organizując dla nich „Letnie Turnusy dla Seniorów”.

             czytaj całość publikacji "Letni turnus dla seniorów"

             Dołączona galeria:

             Letni turnus dla seniorówLetni turnus dla seniorówLetni turnus dla seniorówLetni turnus dla seniorówLetni turnus dla seniorów

             pelna galeriaZobacz pełną galerię (13 fot.)...


              Olimpiada seniorów

              2019-05-16

              Majowa środa rozpoczęła się bardzo aktywnie i radośnie dla seniorów. „Ring” na terenie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku wrzał od śpiewu i zabawy, bowiem około 200 seniorów z terenu gminy Opalenica, Grodziska Wielkopolskiego, Pniew, Buku i Storkov spotkało się tam, aby sprawdzić swoje umiejętności fizyczne, pośpiewać i pogawędzić. To Biesiado-Olimpiada dla osób niepełnosprawnych i seniorów zgromadziła ich tam, tak licznie.

              czytaj całość publikacji "Olimpiada seniorów"

              Dołączona galeria:

              Olimpiada seniorówOlimpiada seniorówOlimpiada seniorówOlimpiada seniorówOlimpiada seniorów

              pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


               Prace malarskie opalenickich seniorów w Pniewach

               2019-04-30

               Mieszkańcy Pniew i okolic mogą również podziwiać przepiękne dzieła uczestniczek zajęć plastycznych z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Wystawa zatytułowana „Magia lasu i wody” jest dostępna dla zwiedzających od 24 kwietnia 2019r. w pniewskiej Galerii „Piotr i Paweł”. Kolejnym miejscem, w którym zostaną wyeksponowane prace opalenickich malarek to Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy. Organizatorzy serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy do 24 maja 2019r.


               http://wirtualnepniewy.pl/wiadomoci/wystawa-magia-lasu-i-wody/

               Iwona Tadyszak


               Wielkanocne śniadanie seniorów

               2019-04-19

               Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Niesie radość i nadzieję. Z tym świętem wiąże się wiele różnych zwyczajów. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów, inne uległy zapomnieniu.
               Dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu przygotowaliśmy śniadanie – najważniejszy i starannie pielęgnowany zwyczaj tychże świąt.

               czytaj całość publikacji "Wielkanocne śniadanie seniorów"

               Dołączona galeria:

               Wielkanocne śniadanie seniorówWielkanocne śniadanie seniorówWielkanocne śniadanie seniorówWielkanocne śniadanie seniorówWielkanocne śniadanie seniorów

               pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                Wystawa prac opalenickich seniorów w Buku

                2019-03-21

                W marcu 2019r. w Sali Miejskiej w Buku prezentowane są dzieła, których motywem przewodnim jest przyroda. Eksponowane są tam bowiem zjawiskowe prace malarskie uczestniczek zajęć z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Podczas wystawy zatytułowanej „Magia lasu i wody” malownicze krajobrazy przeniesione przez artystów na papier mogą w pełni radować oczy mieszkańców bukowskiej gminy.

                Iwona Tadyszak

                Dołączona galeria:

                Wystawa prac opalenickich seniorów w BukuWystawa prac opalenickich seniorów w BukuWystawa prac opalenickich seniorów w BukuWystawa prac opalenickich seniorów w BukuWystawa prac opalenickich seniorów w Buku

                 Na swoje pasję „Nigdy nie jest za późno”

                 2019-03-12

                 Grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” działająca w ramach warsztatów teatralnych w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy przy Ośrodku Pomocy społecznej w Opalenicy, od pięciu lat dumnie prezentuje swoje widowiska. Ich bogaty repertuar zarówno bawi, jak i wzrusza. Aktorzy są zawsze profesjonalnie przygotowani, co sprawia że zmieniło się ich spojrzenie na siebie. Zaczęli postrzegać siebie jako osoby wartościowe, twórcze, ważne, mające coś ciekawego do zaproponowania. Nasi lokalni artyści aktywnie biorą udział w tworzeniu kultury. Występują bowiem nie tylko na terenie naszej gminy ale też poza nią na różnego rodzaju spotkaniach okolicznościowych, przeglądach grup teatralnych. Na przestrzeni pięciu lat gościli na deskach teatralnych między innymi w: Grodzisku wlkp., Buku, Pniewach, Konarzewie, Swarzędzu, Zbąszyniu, Bukowcu, Zalasewie, Solinie.
                 Seniorzy z grupy „Nigdy nie jest za późno” swój piąty jubileusz działalności obchodziły skromnie, ciesząc się swoim towarzystwem. Poprzez ich barwne i zjawiskowe kreacje aktorskie z całą pewnością przyczyniają się do wniesienia radości i nadziei do naszej codzienności.

                 Iwona Tadyszak

                 Dołączona galeria:

                 Na swoje pasję „Nigdy nie jest za późno”Na swoje pasję „Nigdy nie jest za późno”Na swoje pasję „Nigdy nie jest za późno”Na swoje pasję „Nigdy nie jest za późno”Na swoje pasję „Nigdy nie jest za późno”

                 pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                  Szampańska zabawa seniorów

                  2019-02-22

                  Karnawał to czas balów i zabaw, który trwa do Środy Popielcowej. Niegdyś czas ten pełen był zwyczajów - barwnych korowodów, zabaw przebierańców, biesiad ze staropolskimi potrawami. Porównując dawny karnawał i obecny znajdujemy jeden wspólny mianownik – szampańska zabawa.
                  W takiej właśnie atmosferze bawiło się 80 seniorów z Gminy Opalenica na corocznym Balu Seniora. Imprezę rozpoczęli Burmistrz Opalenicy pan Tomasz Szulc wraz z Dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy Panią Dorotą Szuwalską - Kasprzak. Uczestnicy na zabawę przybyli ze znakomitymi nastrojami i w przepięknych karnawałowych strojach. Zabawa była przednia, o czym świadczył nieustannie zapełniony parkiet. Każdy uczestnik przy wejściu na salę ustrojony został w koniczynkę, która jak się okazało, stanowiła głos w wyborze Króla i Królowej Balu. Ową koniczynkę należało w czasie balu przypiąć jednej osobie. Para, która uzbierała ich najwięcej została ukoronowana i obdarowana zaszczytnym tytułem. W tym roku Królową Balu została pani Krystyna Szarawaga, natomiast Królem pan Bronisław Bręk. Poza tańcem i swawolą nie zabrakło też suto zastawionych stołów. Pyszne specjały przygotowali: Pani Maria Kandulska z Wojnowic oraz Państwo Irena i Jacek Kaźmierczak z Urbanowa Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Krzysiek Borowiak, który od kilku lat towarzyszy naszym seniorom podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich.
                  Organizatorem balu, który odbył się dnia 20 lutego 2019r. w sali wiejskiej w Wojnowicach był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy wraz z Rejonowym Oddziałem Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy.

                  czytaj całość publikacji "Szampańska zabawa seniorów"

                  Dołączona galeria:

                  Szampańska zabawa seniorówSzampańska zabawa seniorówSzampańska zabawa seniorówSzampańska zabawa seniorówSzampańska zabawa seniorów

                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                   Opaleniccy seniorzy na sportowo w Zbąszyniu

                   2019-02-08

                   Dnia 5 lutego 2019r. na hali sportowej „Zbąszynianka” w Zbąszyniu odbyły się I Igrzyska Sportowe Seniorów. Na zaproszenie Dziennego Domu „Senior – Wigor” oraz Urzędu Miasta Zbąszyń zjechało ponad stu seniorów z bliższych i dalszych okolic Zbąszynia. Wśród uczestników ze Zbąszynia, Witnicy, Skwierzyny, Kargowej, Swarzędza, Buku, Grodziska Wlkp. znaleźli się też seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów z Opalenicy.

                   czytaj całość publikacji "Opaleniccy seniorzy na sportowo w Zbąszyniu"

                   Dołączona galeria:

                   Opaleniccy seniorzy na sportowo w ZbąszyniuOpaleniccy seniorzy na sportowo w ZbąszyniuOpaleniccy seniorzy na sportowo w ZbąszyniuOpaleniccy seniorzy na sportowo w ZbąszyniuOpaleniccy seniorzy na sportowo w Zbąszyniu

                   pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                    „Kolędowe nuty” w Pniewach

                    2019-01-22

                    Czas przygotowań do świąt ma swój urok, kiedy to wypiekamy pierniki, serniki i makowce, pakujemy prezenty. Piękne są dni świąteczne obejmujące strojenie choinki, wigilijną wieczerzę, odwiedziny Mikołaja. Niezapomniane wrażenia dostarczają nam również spotkania poświąteczne, gdy podczas kolędowania czyli odwiedzania się, śpiewamy kolędy i obdarowujemy się życzeniami pomyślności w Nowym Roku.

                    czytaj całość publikacji "„Kolędowe nuty” w Pniewach"

                    Dołączona galeria:

                    „Kolędowe nuty” w Pniewach„Kolędowe nuty” w Pniewach„Kolędowe nuty” w Pniewach„Kolędowe nuty” w Pniewach„Kolędowe nuty” w Pniewach

                    pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                     Wigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminy

                     2018-12-19

                     Okres Bożego Narodzenia to wspaniały czas, w którym spotykamy się z najbliższymi osobami, w kręgu rodziny i przyjaciół. Taka właśnie rodzinna aura panowała podczas spotkania opłatkowego, które po raz kolejny Burmistrzowie Opalenicy Panowie Tomasz Szulc i Paweł Jakubowski wraz z Dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy Panią Dorotą Szuwalską-Kasprzak zorganizowali dla bezdomnych, chorych i samotnych mieszkańców gminy Opalenica. Wśród gości nie zabrakło też osób na co dzień związanych z życiem społecznym i kulturalnym naszej gminy - Dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy Pana Krzysztofa Sadowskiego oraz członków Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy.

                     czytaj całość publikacji "Wigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminy"

                     Dołączona galeria:

                     Wigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminyWigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminyWigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminyWigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminyWigilijna wieczerza dla mieszkańców naszej gminy

                     pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                      Realizacja projektu „Słoneczna Akademia Bez Barier” - c.d.

                      2018-12-14

                      Realizacja projektu „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d. Realizatorami projektu są dwa stowarzyszenia : Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II oraz Grodziskie Stowarzyszenie „ Amazonki” w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim. Projekt został objęty honorowym patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego i został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

                      czytaj całość publikacji "Realizacja projektu „Słoneczna Akademia Bez Barier” - c.d."

                      Dołączona galeria:

                      Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier” - c.d.Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier” - c.d.Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier” - c.d.Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier” - c.d.Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier” - c.d.

                      pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                       Prezentacja twórczości seniorów

                       2018-12-04

                       „Widziani oczami innych” - właśnie takie motto przyświecało spotkaniu seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy, które odbyło się dnia 29 listopada 2018r. w sali widowiskowej w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy. Intencją tegoż spotkania było, aby ich najbliżsi – rodzina, przyjaciele, znajomi mogli zobaczyć czym się pasjonują, z czym się zmagają i co - mówiąc młodzieżowo- ich „kręci”.

                       czytaj całość publikacji "Prezentacja twórczości seniorów"

                       Dołączona galeria:

                       Prezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorów

                       pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                        Realizacja projektu „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d.

                        2018-11-23

                        Realizatorami projektu są dwa stowarzyszenia : Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II oraz Grodziskie Stowarzyszenie „ Amazonki”. Projekt został objęty honorowym patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego i jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

                        czytaj całość publikacji "Realizacja projektu „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d. "

                        Dołączona galeria:

                        Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d. Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d. Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d. Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d. Realizacja projektu   „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d. 

                        pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                         Integracja z seniorami z Pniew

                         2018-11-22

                         Dnia 14 listopada 2018r. seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy oraz Dziennego Domu Seniora z Pniew uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym, które odbyło się w sali widowiskowej w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy.
                         Okazji do spotkania nie brakowało, gdyż rok 2018 to rok setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Seniorzy mogli też pochwalić się swoimi zdolnościami aktorskimi i wokalnymi, a o tym że je posiadają świadczyły wspaniałe występy sceniczne w ich wykonaniu. Gości z Pniew przywitała grupa teatralna z Opalenicy „Nigdy nie jest za późno” odgrywając zabawną inscenizację w gwarze poznańskiej pt. : ”Tato ,mamo to mój chłopak” autorstwa Lidii Wachońskiej. Następnie Kabaret SIEMA z Pniew zaprezentował komiczne skecze z życia codziennego. Śmiechu i podziwu dla świetnej interpretacji teatralnej było co nie miara. Akcent patriotyczny przemycił zespół „Wesołe Seniorki” wyśpiewując żołnierski repertuar przeplatany szlagierami muzyki biesiadnej. Nie zabrakło też słodkiej przekąski oraz kawy dla wszystkich uczestników.
                         W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 seniorów. Jak zwykle wspaniale się razem bawili. Okazuje się, że najlepszym pretekstem do spotkania jest zwykła wzajemna sympatia.


                         Iwona Tadyszak

                         Dołączona galeria:

                         Integracja z seniorami z PniewIntegracja z seniorami z PniewIntegracja z seniorami z PniewIntegracja z seniorami z PniewIntegracja z seniorami z Pniew

                         pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                          Dopiewska Jesień Teatralna

                          2018-11-22

                          W dniu 19 listopada odbyła się XI edycja przeglądu grup teatralnych seniorów działających na terenie Województwa Wielkopolskiego pt.:- "Dopiewska Jesień Teatralna" czyli Wielkopolski Przegląd Amatorskich Grup Teatralnych Seniorów. Organizatorem przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Dopiewie.

                          czytaj całość publikacji "Dopiewska Jesień Teatralna"

                          Dołączona galeria:

                          Dopiewska Jesień TeatralnaDopiewska Jesień TeatralnaDopiewska Jesień TeatralnaDopiewska Jesień TeatralnaDopiewska Jesień Teatralna

                          pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                           „Słoneczna Akademia Bez Barier”

                           2018-10-26

                           Partnerstwo Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim i Grodziskiego Stowarzyszenia „ Amazonki” na rzecz środowiskowej aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych z Wielkopolski opłaciło się. Projekt „Słoneczna Akademia Bez Barier” został objęty honorowym patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego i dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Kilkaset osób z 4 powiatów: grodziskiego, nowotomyskiego, poznańskiego, szamotulskiego od września do listopada 2018 roku łączy swoje siły w realizacji konkursów, przeglądów, warsztatów.

                           czytaj całość publikacji "„Słoneczna Akademia Bez Barier” "

                           Dołączona galeria:

                           „Słoneczna Akademia Bez Barier” „Słoneczna Akademia Bez Barier” „Słoneczna Akademia Bez Barier” „Słoneczna Akademia Bez Barier” „Słoneczna Akademia Bez Barier” 

                            W poszukiwaniu smaków lasu

                            2018-10-19

                            Piekące słońce i brak deszczu nie sprzyjają urodzajowi w przyrodzie. Skłaniają natomiast do rekreacji na świeżym powietrzu. Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy wybrali się na wycieczkę do okolicznych lasów w poszukiwaniu leśnych owoców. Wyprawa zakończyła się sukcesem, gdyż każdy uczestnik zawiózł do domu koszyk grzybów. Po udanych zbiorach około dwudziestu grzybiarzy ze smakiem skosztowało pysznych wypieków i ciepłej kawy.
                            Członkowie Domu Dziennego Pobytu dla Seniora jednogłośnie przyznają, że takie wspólne spotkania integrują, a przede wszystkim pozwalają im zdrowiej żyć.
                            Wyjazd odbył się 17 października 2018rr., organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.


                            Iwona Tadyszak

                            Dołączona galeria:

                            W poszukiwaniu smaków lasu

                             Wystawa „Magia lasu i wody”

                             2018-10-04

                             Świat jest piękny dzięki wielu rzeczom, ale najbardziej dzięki przyrodzie To ona ubogaca nasz świat zarówno pod względem estetycznym jak i zdrowotnym. Wspaniałe jest to, że możemy trochę jej piękna przenieść do naszych domów, biur, szkół.
                             W piątek 28 września 2018r. w salce Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych uczestniczek zajęć w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Wystawa zatytułowana „Magia lasu i wody” prezentuje wspaniałe dzieła, których motywem przewodnim jest przyroda. Każda z prac ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Wśród grona licznie przybyłych miłośników sztuki znaleźli się Pan Tomasz Szulc Burmistrz Opalenicy, Pan Krzysztof Sadowski Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy oraz delegacje seniorów z zaprzyjaźnionych okolicznych domów dziennego pobytu. Podczas, tego uroczystego wydarzenia nie mogło też zabraknąć rodzin i przyjaciół artystek.

                             czytaj całość publikacji "Wystawa „Magia lasu i wody”"

                             Dołączona galeria:

                             Wystawa „Magia lasu i wody”Wystawa „Magia lasu i wody”Wystawa „Magia lasu i wody”Wystawa „Magia lasu i wody”Wystawa „Magia lasu i wody”

                             pelna galeriaZobacz pełną galerię (14 fot.)...


                              Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”

                              2018-09-27

                              Podczas tegorocznego „Koncertu na Srebrna Nutę”, Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów z Opalenicy dumnie reprezentowali seniorzy z zespołu Wesołych Seniorów oraz artystki warsztatów plastycznych. Tym razem w grodziskiej hali sportowe koncertowało 15 zespołów śpiewaczych z różnych zakątków wielkopolski. Podczas spotkania można było również podziwiać rękodzieła wykonane przez malarki z 5 domów dziennego pobytu. Piękne pejzaże powstały podczas letniego „IV Ponadlokalnego Pleneru Malarskiego Domów Dziennego Pobytu „Wielkopolanki malują kaszubskie pejzaże – 2018’. Część muzyczna imprezy pełna była dźwięków znanych zagranicznych melodii, bowiem mottem tegorocznych występów było ”Piosenka nie zna granic”. Opalenickich seniorów podczas występów i prezentacji wspierał Zastępca Burmistrza Opalenicy Pan Paweł Jakubowski. Po części artystycznej spotkania na uczestników czekała pyszna strawa i zabawy integracyjne.
                              Koncert odbył się w sobotę 22 października 2018r, realizowany był w ramach projektu „Słoneczna Akademia Bez Barier”; działanie nr 6 : Przegląd Śpiewaczy - XII Koncert na Srebrną Nutę.


                              Iwona Tadyszak

                              Dołączona galeria:

                              Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”

                              pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                               Piknik Niepodległościowy

                               2018-09-10

                               W dniu 8 września 2018 niezwykle uroczystym , bliskim sercu każdego Polaka, upamiętniającym Rocznicę Odzyskania w 1918 r, Niepodległości przez nasza Ojczyznę , po 123 latach niewoli.
                               Nasze seniorze otrzymali zaproszenie na Piknik Niepodległościowy pt.:”Zawsze z Tobą Polsko” od Domu Dziennego Pobytu „Pogodna Jesień” w Buku.
                               Bardzo uroczyści przybiegał piknik ,wzięli w nią udział seniorzy z Buku, Opalenicy,Grodzisk Wlkp i Pniew.

                               czytaj całość publikacji "Piknik Niepodległościowy"

                               Dołączona galeria:

                               Piknik NiepodległościowyPiknik NiepodległościowyPiknik Niepodległościowy

                                IV PONADLOKALNY PLENER MALARSKI

                                2018-07-31

                                Od 23.07 – 27.07.2018 roku odbył się IV PONADLOKALNY PLENER MALARSKI DOMÓW DZIENNEGO POBYTU „WIELKOPOLANKI MALUJĄ KASZUBSKIE PEJZAŻE – 2018 "

                                Uczestnikami zadania byli reprezentanci 5 domów dziennego pobytu: Dom Dziennego Pobytu Opalenica, Dom Dziennego Pobytu Buk „Pogodna Jesień”, Klub „Mładzi Duchem” - Swarzędz, Dzienny Dom„ Senior- WIGOR Zbąszyń, Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim. Zadanie objęli honorowy patronatem burmistrzowie: Opalenicy, Grodziska Wielkopolskiego, Buku, Zbąszynia, Swarzędza. Plener odbył się przy wsparciu 5 Ośrodków Pomocy Społecznej oraz partnera w zadaniu Związku Artystów Plastyków. Dzięki uprzejmości Sióstr Miłosierdzia, które prowadzą Placówkę Szkolno – Resocjalizacyjną w Ostrzycach .
                                Seniorki z naszego Domu Pobytu dla Seniorów oraz z innymi miały dobre warunki socjalne, aby móc w krótkim czasie namalować piękno lokalnego krajobrazu. Przez cztery dni seniorzy mogli podziwiać i przenieść na płótno przyrodę Kaszubską , największą uwagę przykuwało Jezioro Ostrzyckie . Okolice Ostrzyc należą do najbardziej malowniczych terenów na obszarze Szwajcarii Kaszubskiej gminy Somonino. Wpływa to na bezpośrednie położenie w sąsiedztwie Wzgórz Szymbarskich oraz bliskość najwyższego szczytu Niżu Polskiego-Wieżycy. Obrazy wykonywano na płótnie metodą olejną i akrylową. Przygodę z malowaniem rozpoczęto wykładem Pani Magdaleny Sciezynskiej , która podczas zadania pełniła funkcję komisarza pleneru. W zajęciach malarskich w ramach projektu wzięły udział 24 Panie. Każda z uczestniczek przygotowała jeden obraz pod okiem 3 instruktorów - Magde Sciezynskiej, Pawła Galińskiego, Walentyny Śniegurskiej. Oprócz części merytorycznej Seniorki miały możliwość rozpoczęcia dnia gimnastyką prowadzoną przez 2 instruktorów , podziwiania w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie inscenizacji „ Kaszubskie Wesele”, spaceru po Ostrzycach oraz molo w Sopocie, relaksacji w grocie solnej. Wieczory wypełniały spotkania z humorem, montażem literacko- muzycznym „ Życie nie tylko po to jest by brać” , wymianą doświadczeń związanych z malarstwem. Wszystkie prace wystawione zostaną na wernisażu kończącym projekt, który odbędzie się w Grodzisku Wielkopolskim podczas „Koncertu na Srebrną Nutę” 22 września 2018r. Wówczas nastąpi oficjalne przekazanie obrazów do poszczególnych Ośrodków Dziennego Pobytu.


                                Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy
                                Walentyna Śniegurska

                                Dołączona galeria:

                                IV PONADLOKALNY PLENER MALARSKIIV PONADLOKALNY PLENER MALARSKIIV PONADLOKALNY PLENER MALARSKIIV PONADLOKALNY PLENER MALARSKIIV PONADLOKALNY PLENER MALARSKI

                                pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                 Letni turnus dla seniorów

                                 2018-07-16

                                 Letnia aura nastraja nas do aktywności, ruchu, zdobywania nowych umiejętności. Myślimy wówczas o podróżach, relaksie i podziwianiu piękna natury. Coroczną tradycją jest organizowanie przez Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opalenicy „Letniego Turnusu dla Seniorów”. W 2018 roku odbywał się od 2 do 6 lipca, a uczestniczyło w nim niespełna 40 seniorów z Gminy Opalenica.

                                 czytaj całość publikacji "Letni turnus dla seniorów"

                                 Dołączona galeria:

                                 Letni turnus dla seniorówLetni turnus dla seniorówLetni turnus dla seniorówLetni turnus dla seniorówLetni turnus dla seniorów

                                 pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                  Czas na świętowanie - „Noc Świętojańska”

                                  2018-06-27

                                  Seniorzy z Domów Dziennego Pobytu z Opalenicy, Buku i Grodziska Wlkp. spotkali się 25 czerwca 2018r. na terenie kompleksu parkowo-pałacowego w Porażynie podczas obchodów związanych z „Nocą Świętojańską”. W trakcie spotkania 130 uczestników oddawało się radosnej zabawie i odprawiało różnego rodzaju rytuały. Każdy przybył w kwietnym wianku na głowie, który później wrzucił do wody, a trzech szczęśliwców podczas spaceru po leśnych duktach odnalazło niebieskie kwiaty paproci. Rzucano także do ogniska zebrane rankiem zioła, wypowiadając zaklęcie.

                                  czytaj całość publikacji "Czas na świętowanie - „Noc Świętojańska” "

                                  Dołączona galeria:

                                  W Noc ŚwiętojańskąW Noc ŚwiętojańskąW Noc ŚwiętojańskąW Noc ŚwiętojańskąW Noc Świętojańską

                                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (19 fot.)...


                                   Sportowo i biesiadnie

                                   2018-05-24

                                   Dnia 23 maja 2018r. „Ring” na terenie Centrum Wystawowo-Szkoleniowego w Sielinku przeżywał oblężenie. Ponad 200 seniorów z terenu gminy Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Buk, Pniewy oraz niemieckiego Storkov spotkało się, aby zaprezentować swoją sprawnością fizyczną. To Biesiado-Olimpiada dla osób niepełnosprawnych i seniorów zgromadziła ich tam, tak licznie.

                                   czytaj całość publikacji "Sportowo i biesiadnie"

                                   Dołączona galeria:

                                   Sportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnie

                                   pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                                    „Śniadanie wielkanocne seniorów”

                                    2018-03-29

                                    Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście z niecierpliwością czekamy na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy do dzisiaj, a dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.
                                    Już od wielu dni przed świętami w salach Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy pachniało Wielkanocą. Trwały tam prace przygotowawcze do spotkania wielkanocnego seniorów. Podczas warsztatów „życia nabierały” baranki, zajączki, koguciki. Z cierpliwością i zaangażowaniem powstawały zjawiskowe, kolorowe pisanki i wiele innych pięknych kompozycji. Nie zabrakło też aromatycznych i wyrośniętych wypieków. Wszystko po to, aby cudne dzieła wspaniale prezentowały się na świątecznym stole podczas Śniadania Wielkanocnego seniorów, które odbyło się dnia 27 marca 2018r. w auli Gimnazjum w Opalenicy.

                                    czytaj całość publikacji "„Śniadanie wielkanocne seniorów”"

                                    Dołączona galeria:

                                    „Śniadanie wielkanocne seniorów”„Śniadanie wielkanocne seniorów”„Śniadanie wielkanocne seniorów”„Śniadanie wielkanocne seniorów”„Śniadanie wielkanocne seniorów”

                                    pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                     Cóż to był za bal…

                                     2018-02-02

                                     Z początkiem roku gnieździ nam się w głowach szereg nowych pomysłów na życie, na zmiany. O tym czy będą one lepsze czy gorsze, w głównej mierze decyduje los. Cieszymy się jeśli nowy rok rozpoczynamy z uśmiechem, wśród miłych i przyjaznych ludzi. Mamy wówczas przeświadczenie, iż właśnie taki będzie bieżący rok naszego życia.
                                     W sali wiejskiej w Wojnowicach w czwartek 1 lutego 2018r., seniorzy z gminy Opalenica bawili się na corocznym Balu Seniora. Była to kolejny zabawa, na której osoby starsze i niepełnosprawne mogły w miłym gronie, wśród przyjaciół spędzić kilka chwil oraz wziąć udział w różnych zabawach integracyjnych. Zabawa była udana, tańcom i rozmowom przy zastawionych stołach nie było końca. Naszym seniorom do zabawy nie trzeba wiele – wystarczył pierwszy dźwięk muzyki, a wszyscy znaleźli się na parkiecie. Każdy bal ma swoją parę królewska. Podczas Balu Seniora królową została Pani Joanna Nowak, natomiast królem Pan Roman Nożewnik. Poza wspaniałą zabawą i tańcami uczestnicy mogli popróbować wyśmienitych specjałów okolicznych gastronomików: Pani Marii Kandulskiej oraz Pana Jacka Kaźmierczaka. Mamy nadzieję, że bal wprawił wszystkich w pogodny nastrój na dalsze zmagania się z codziennością.

                                     czytaj całość publikacji "Cóż to był za bal…"

                                     Dołączona galeria:

                                     Cóż to był za bal…Cóż to był za bal…Cóż to był za bal…Cóż to był za bal…Cóż to był za bal…

                                     pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


                                      Prezentacja twórczości seniorów

                                      2018-01-04

                                      Jak żyją, co robią i co lubią - temu poświęcone było spotkanie seniorów Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy, które odbyło się dnia 11.12.2017r. Tegoż dnia od godziny 12:00 w auli Gimnazjum w Opalenicy można było podziwiać wspaniałe występy sceniczne i piękne prace twórcze opalenickich seniorów.
                                      W spotkaniu „Pokażmy się światu” zorganizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy uczestniczyło około 60 osób, w tym Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy – Dorota Szuwalska-Kasprzak, Sekretarz Gminy Opalenica - Ewa Bąbelek oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy.

                                      czytaj całość publikacji "Prezentacja twórczości seniorów"

                                      Dołączona galeria:

                                      Prezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorówPrezentacja twórczości seniorów

                                      pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                       „Razem przy wigilijnym stole”

                                       2017-12-27

                                       Boże Narodzenie przypada na najbardziej ciemną i zimną porę roku. W tym czasie tęsknimy za ciepłem i światłem. Szczególnie sentymentalnie przeżywają ten czas osoby samotne, bezdomne, chore, niepełnosprawne. To właśnie dla nich Burmistrz Opalenicy wraz z Dyrektorem Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opalenicy zorganizował spotkanie wigilijne, podczas którego nie zabrakło zwyczajów towarzyszących temu wydarzeniu. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. odprawioną w kościele Św. Mateusza w Opalenicy w intencji chorych, bezdomnych i samotnych mieszkańców naszej gminy. Następnie ks. proboszcz kanonik Antoni Lorenz swoim słowem wprowadził wszystkich w duchowy nastrój. Po jego homilii odczytano fragment Ewangelii o Narodzeniu Jezusa. Organizatorzy spotkania nie skąpili uczestnikom wigilii dobrych słów i życzliwych życzeń. Nie zabrakło też łamania się opłatkiem, delektowania się tradycyjnymi wigilijnymi potrawami oraz śpiewania kolęd i pastorałek. Każdy z uczestników otrzymał upominek.
                                       Spotkanie odbyło się w restauracji w kompleksie „Galamix” w Opalenicy dnia 15 grudnia 2017r.


                                       Iwona Tadyszak

                                       Dołączona galeria:

                                       „Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”

                                       pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                        Sceniczne pokazy seniorów

                                        2017-12-06

                                        Kolejny rok, a więc kolejne imprezy kulturalne i rozrywkowe za nami, na których nie mogło zabraknąć seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Grupa muzyczna „Wesołe Seniorki” dała wspaniałe występy podczas listopadowego Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej w Zbąszyniu oraz grudniowego Jarmarku Świątecznego w Opalenicy. Różnorodny repertuar, który zaprezentowały pozwolił zaspokoić ucho każdego melomana. Natomiast grupa teatralna „ Nigdy nie jest za późno” dała zjawiskowy występ podczas Wielkopolskiego Przeglądu Amatorskiego Grup Teatralnych Seniorów „Dopiewska Jesień Teatralna”. Aktorzy pokazali na deskach konarzewskiego Domu Kultury spektakl z greckimi boginiami i bogami pt.: „Demeter i Kora”. Był to ich czwarty wysęp na tej imprezie.


                                        Iwona Tadyszak

                                        Dołączona galeria:

                                        Sceniczne pokazy seniorówSceniczne pokazy seniorówSceniczne pokazy seniorówSceniczne pokazy seniorówSceniczne pokazy seniorów

                                        pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                         Jesienny rajd rowerowy

                                         2017-10-06

                                         Październik jest pięknym, pełnym barw miesiącem. Często nie rozpieszcza słoneczną aurą, ale to nie zniechęca do aktywności na świeżym powietrzu. Okolice naszej Gminy są ciekawe i wcale nie trzeba przemierzać setek kilometrów, żeby nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami. Około dwudziesto - osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy na rowerowym siodełku przemierzyła kilkanaście kilometrów. Dotarli do Porażyna, gdzie w parku za pałacem czekały na nich kiełbaski z ogniska, kawa i smaczne słodkości.
                                         Rajd rowerowy odbył się 4 października 2017r. Nieforsująca trasa, miłe towarzystwo i posiłek zapewniły uczestnikom przyjemne spędzenie wolnego czasu.
                                         Organizatorem rajdu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.

                                         Iwona Tadyszak

                                         Dołączona galeria:

                                         Jesienny rajd rowerowyJesienny rajd rowerowyJesienny rajd rowerowyJesienny rajd rowerowy

                                          Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”

                                          2017-10-06

                                          Początek jesieni jest dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy przyjemnym okresem. Spotykają się na licznych imprezach okolicznościowych, czy spotkaniach integracyjnych.
                                          Dnia 30 września 2017r. gościli w grodziskiej hali sportowej gdzie odbył się „Koncert na srebrna nutę”. Impreza ta była ostatnim etapem projektu „Natchnieni twórczo wiatrem i słońcem” realizowanym przez Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej poprzez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim w partnerstwie z Grodziskim Stowarzyszeniem „ Amazonki”. Zadanie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W czasie koncertu można było wysłuchać wielu wspaniałych piosenek w wykonaniu 13 zespołów. Repertuar na nutę „Piosenka dobra na wszystko” ożywił całą publiczność i wprowadził ją w taneczny nastrój. Po każdym występie artyści nagradzani byli gromkimi owacjami.
                                          Podczas spotkania z dumą prezentowały swoje dzieła malarskie uczestniczki Letniego pleneru malarskiego w Zbąszyniu. Ich zjawiskowe obrazy przedstawiające zbąszyńskie krajobrazy można było podziwiać w całej krasie.
                                          To była bardzo udana impreza, która dostarczyła uczestnikom wiele satysfakcji i zabawy.

                                          Iwona Tadyszak

                                          Dołączona galeria:

                                          Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”

                                          pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                           Wystawa „ Akwarelowe inspiracje” u sąsiadów

                                           2017-09-28

                                           Od 18 września 2017r. w holu Nowotomyskiego Ośrodka Kultury nowotomyślanie mogą podziwiać dzieła malowane akwarelą. Piękne, pełne delikatności i zwiewności prace zostały wykonane przez uczestniczki warsztatów plastycznych z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Wernisaż wystawy „Akwarelowe inspiracje” zgromadził fanów pędzla opalenickich seniorów, a fantastyczne prace inspirowane przyrodą i martwą naturą można podziwiać do 29 września 2017r.


                                           Iwona Tadyszak

                                           Dołączona galeria:

                                           Wystawa „ Akwarelowe inspiracje” u sąsiadówWystawa „ Akwarelowe inspiracje” u sąsiadówWystawa „ Akwarelowe inspiracje” u sąsiadówWystawa „ Akwarelowe inspiracje” u sąsiadówWystawa „ Akwarelowe inspiracje” u sąsiadów

                                           pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                            Na bukowskim „Olimpie”

                                            2017-09-25

                                            Dnia 16 września 2017r. seniorzy z Domów Dziennego Pobytu dla Seniorów z Opalenicy, Grodziska Wlkp., Buku i Zbąszynia uczestniczyli w pikniku integracyjnym w Buku. Co roku bukowski Dzienny Dom Pobytu „Pogodna jesień” zaprasza zaprzyjaźnionych seniorów na spotkanie integracyjne. Tym razem tematem przewodnim był mitologiczny Olimp. Nie mogło więc zabraknąć wśród uczestników srogiego Zeusa i pięknych greckich bogiń.
                                            Spotkanie odbyło się w bukowskiej sali gimnastycznej Ośrodka Sportu i Rekreacji , gdzie w pięknej scenerii nawiązującej do motywu przewodniego spotkania, grupy prezentowały swoje programy artystyczne. Nasza opalenicka grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” zaprezentowała spektakl pt.: „Demeter i Kora”.


                                            Iwona Tadyszak

                                            Dołączona galeria:

                                            Na bukowskim „Olimpie”Na bukowskim „Olimpie”Na bukowskim „Olimpie”Na bukowskim „Olimpie”Na bukowskim „Olimpie”

                                             Koszyki pełne grzybów

                                             2017-09-14

                                             Opaleniccy seniorzy bardzo lubią kontakt z naturą. Spacery po lasach, rajdy rowerowe, biesiady w plenerze - to ich żywioł. Nic dziwnego, że kiedy tylko usłyszeli o lasach pełnych grzybów, że kosą można ciąć, natychmiast ruszyli w okoliczne knieje. Dnia 8 września 2017r. uzbrojona w koziki i koszyki ponad trzydziesto osobowa grupa seniorów przemierzyła okolice Białej Wsi i Sworzyc. Efekt był zadowalający. Jakby zebrać plony wszystkich uczestników wyprawy – to syta uczta gwarantowana. Wśród zbiorów leśnych nie zabrakło dorodnych borowików, podgrzybków, maślaków.
                                             Wyjazd do lasu zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy, wzięło w nim udział 34 seniorów z Domu Dziennego Pobytu.

                                             Iwona Tadyszak

                                             Dołączona galeria:

                                             Koszyki pełne grzybówKoszyki pełne grzybówKoszyki pełne grzybówKoszyki pełne grzybów

                                              Wernisaż „Akwarelowe inspiracje”

                                              2017-09-05

                                              Podczas wernisażu, który odbył się dnia 2 września 2017r. w sali Centrum Kultury w Opalenicy zaprezentowano roczny dorobek pracy uczestniczek warsztatów plastycznych z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Zjawiskowe dzieła zostały wykonane niełatwą techniką akwarelową, która polega na warstwowym nakładaniu rozcieńczonych w wodzie farb od najjaśniejszych do najciemniejszych. Prace wykonuje się na porowatym papierze szybko wchłaniającym wodę. Autorki prac z dumną mogą spoglądać na efekt zmagań z nowym wyzwaniem, gdyż spod ich pędzla wyszło wiele pięknych, delikatnych i świetlistych obrazów.

                                              czytaj całość publikacji "Wernisaż „Akwarelowe inspiracje”"

                                              Dołączona galeria:

                                              Wernisaż „Akwarelowe inspiracje”Wernisaż „Akwarelowe inspiracje”Wernisaż „Akwarelowe inspiracje”Wernisaż „Akwarelowe inspiracje”Wernisaż „Akwarelowe inspiracje”

                                              pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                                               LETNI PLENER MALARSKI W ZBĄSZYNIU

                                               2017-08-10


                                               Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

                                               Seniorki z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy uczestniczyły w plenerze malarskim, który odbył się w Zbąszyniu w dniach od 25 do 28 sierpnia 2017r.. Był to pierwszy etap dużego przedsięwzięcia, które Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej realizuje poprzez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim w partnerstwie z Grodziskim Stowarzyszeniem „Amazonki”.

                                               Seniorzy z Grodziska Wielkopolskiego, Opalenicy, Buku, Zbąszynia, Pniew i Swarzędza wyjechali na cztery dni do Zbąszynia, aby w pięknych okolicznościach przyrody utrwalać na płótnie zbąszyńskie krajobrazy. Organizację pobytu w Zbąszyniu wspomógł bardzo aktywnie Dom Seniora Wigor. Plener rozpoczęto wykładem przybliżającym uczestnikom narzędzia i techniki malowania. Nasi artyści uczestniczyli także w spotkaniach integracyjnych w Domu Seniora Wigor oraz biesiadowali nad jeziorem Błędno wspólnie z Zespołem Śpiewaczym Zbąszyńskich Seniorów. Odwiedzili też piękne zakątki Zbąszynia. Kustosz oprowadził i zapoznał ich z historią eksponatów w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła oraz Galerii Baszta. Dzięki gościnności włodarza miasta uczestnicy pleneru zostali przyjęci w miejskim ratuszu.

                                               Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Natchnieni twórczo wiatrem i słońcem” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Partnerami w realizacji pleneru są Ośrodki Pomocy Społecznej z Grodziska Wielkopolskiego, Buku, Opalenicy, Pniew, Swarzędza, Dom Senior Wigor ze Zbąszynia oraz Prezes Związku Artystów Plastyków.

                                               Kolejnym etapem projektu będą wernisaże prac poplenerowych, które odbędą się w każdej miejscowości, z której pochodzą uczestnicy.
                                               Projekt „Natchnieni twórczo wiatrem i słońcem”
                                               jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

                                               Dołączona galeria:

                                               LETNI PLENER MALARSKI W ZBĄSZYNIU Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa WielkopolskiegoLETNI PLENER MALARSKI W ZBĄSZYNIU Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa WielkopolskiegoLETNI PLENER MALARSKI W ZBĄSZYNIU Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa WielkopolskiegoLETNI PLENER MALARSKI W ZBĄSZYNIU Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa WielkopolskiegoLETNI PLENER MALARSKI W ZBĄSZYNIU Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

                                               pelna galeriaZobacz pełną galerię (16 fot.)...


                                                Wyprawa po smak lasu

                                                2017-08-03

                                                Bez słońca smutno, z kolei ze słońcem niebezpiecznie. Należy więc dobrać sposób rekreacji tak, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Przed upałami dobrze jest schronić się pod drzewkiem - tak też uczynili seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy. W środę 2 sierpnia 2017r. wybrali się na spacer do lasu w Kopankach, a że las pełen swoich dobrodziejstw to i im udało się zebrać co nieco na obiad i podwieczorek. Piękne okazy grzybów oraz smaczne jagody powędrowały do koszyków. Jeżeli spacer rekreacyjny to nie zabrakło też kawy i ciasta na łonie natury.
                                                W wyprawie uczestniczyło około 30 pełnych energii i dobrego nastroju seniorów z Gminy Opalenica. Organizatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.

                                                Iwona Tadyszak

                                                Dołączona galeria:

                                                Wyprawa po smak lasuWyprawa po smak lasuWyprawa po smak lasu

                                                 Wspaniała inicjatywa grodziskich seniorów

                                                 2017-08-01


                                                 Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

                                                 Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej poprzez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim w partnerstwie z Grodziskim Stowarzyszeniem „ Amazonki” realizuje od czerwca do listopada 2017 roku projekt „Natchnieni twórczo wiatrem i słońcem”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat przyjął Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego. Do projektu zaproszono 300 seniorów reprezentujących 4 powiaty: grodziski, nowotomyski, poznański, szamotulski.

                                                 Pierwszym etapem projektu będzie LETNI PLENER MALARSKI W ZBĄSZYNIU. W dniach od 25 do 28 lipca 2017 roku część uczestników zadania spędzać będzie w Zbąszyniu, gdzie wykonają prace malarskie. Partnerami w realizacji pleneru są Ośrodki Pomocy Społecznej z Grodziska Wielkopolskiego, Buku, Opalenicy, Pniew, Swarzędza, Dom Senior Wigor ze Zbąszynia oraz Prezes Związku Artystów Plastyków.

                                                 Kolejnym etapem projektu będzie 6 wernisaży prac poplenerowych. Wystawy prac poplenerowych będą otwarte dla społeczności lokalnej w Buku, Pniewach, Opalenicy, Zbąszyniu, Swarzędzu, Grodzisku Wielkopolskim.

                                                 Całość projektu zakończy się Koncertem na Srebrną Nutę połączonym z wystawą plastyczną oraz fotograficzną będącą relacją z przebieg pleneru i wernisaży. Uroczystość jest planowana na 30.09.2017 roku.
                                                 Projekt „Natchnieni twórczo wiatrem i słońcem”
                                                 jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego


                                                 Seniorzy na wakacyjnym szlaku

                                                 2017-07-18

                                                 Wakacje są po to, by odpocząć, by naładować baterie czy zresetować mózg. Nie oznacza to, że wyłączamy myślenie na całe dwa miesiące. Wręcz przeciwnie – mamy wówczas czas, aby nadrobić zaległości w książkach, kinie, kółkach zainteresowań.
                                                 Początek miesiąca lipca to czas, w którym seniorzy z gminy Opalenica „urlopują”. Pełen edukacji i aktywności wypoczynek organizuje dla nich Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z zarządem opalenickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. „Letni turnus dla Seniorów” odbył się w dniach od 10 do 14 lipca 2017r. Organizatorzy urozmaicali codziennie czas swoim podopiecznym, aby nie wkradała się nuda i lenistwo. Każdy dzień rozpoczynał się ciastem i kawą w siedzibie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Parku Miejskim w Opalenicy.

                                                 czytaj całość publikacji "Seniorzy na wakacyjnym szlaku"

                                                 Dołączona galeria:

                                                 Seniorzy na wakacyjnym szlakuSeniorzy na wakacyjnym szlakuSeniorzy na wakacyjnym szlakuSeniorzy na wakacyjnym szlakuSeniorzy na wakacyjnym szlaku

                                                 pelna galeriaZobacz pełną galerię (14 fot.)...


                                                  Czarowny, magiczny dzień…

                                                  2017-06-23

                                                  Czerwiec obdarowuje nas czarowną i niepowtarzalną nocą, nocą magiczną i niezwykłą, która jest czczona od wielu wieków – Nocą Świętojańską. Do dzisiaj pamiętamy o wróżbach i o obchodzeniu tej niezwykłej nocy, gdy kwiat paproci rozkwita i dzieją się cuda.

                                                  czytaj całość publikacji "Czarowny, magiczny dzień…"

                                                  Dołączona galeria:

                                                  Czarowny, magiczny dzień…Czarowny, magiczny dzień…Czarowny, magiczny dzień…Czarowny, magiczny dzień…Czarowny, magiczny dzień…

                                                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


                                                   Sezon rowerowy seniorów rozpoczęty

                                                   2017-06-20

                                                   Nasi seniorzy powitali sezon rowerowy. Umówiona na godzinę 10 rano grupa, zjawiła się żeby wspólnie przebyć na rowerach piękne okolice naszego miasta. Piękną, słoneczną aurę w pełni wykorzystali, żeby przebyć nieforsującą trasę - Opalenica - Terespotockie - Sielinko – Opalenica. Oczywiście był też czas na odpoczynek przy kawie i cieście.
                                                   Fantastycznie spędzone południe 31 maja 2017r. na łonie natury, wśród leśnej głuszy i śpiewu ptaków doładowało ich pozytywną energią i siłą na kolejne plenerowe eskapady.
                                                   Uczestnikami wycieczki była 12 osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.                                                   Iwona Tadyszak

                                                   Dołączona galeria:

                                                   Sezon rowerowy  seniorów rozpoczętySezon rowerowy  seniorów rozpoczętySezon rowerowy  seniorów rozpoczętySezon rowerowy  seniorów rozpoczętySezon rowerowy  seniorów rozpoczęty

                                                    Sportowo i biesiadnie

                                                    2017-05-23

                                                    Majowa, wiosenna aura sprzyja realizowaniu wielu przedsięwzięć. Słońce, otaczająca nas piękna, barwna przyroda skłania do aktywnego spędzania czasu, spotkań, wyjazdów. Dnia 18 maja 2017r. „Ring” na terenie Centrum Wystawowo-Szkoleniowego w Sielinku wrzał od śpiewu i zabawy. Około 200 seniorów z gmin: Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Buk oraz z niemieckiego Storkow spotkało się, aby sprawdzić swoje umiejętności fizyczne, pośpiewać i pogawędzić. To XII Biesiado-Olimpiada dla Niepełnosprawnych i Seniorów zgromadziła ich tam, tak licznie. Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu śpiewaczego „ Wesołe Seniorki” z Opalenicy. Następnie rozegrano „igrzyska sportowe”, a młodzież opalenickiego Zespołu Szkół czuwała nad poprawnością i sprawnością ich przebiegu. Seniorzy mogli wziąć udział w konkurencjach sportowych dostosowanych do ich wieku i sprawności. Najlepsi i najsprawniejsi zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Po wysiłku fizycznym, każdy uczestnik zasiadł do stołu gdzie czekał na nich ciepły posiłek, ciasto oraz napoje. Tym uczestnikom, którym starczyło sił zaproponowano udział w zabawach i grach integracyjnych.

                                                    czytaj całość publikacji "Sportowo i biesiadnie"

                                                    Dołączona galeria:

                                                    Sportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnie

                                                    pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                                     Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu na scenie

                                                     2017-04-20

                                                     Cieszy nas fakt, że Wesołe Seniorki są pozytywnie odbierane przez społeczność lokalną. Swój radosny repertuar zaprezentowały dnia 11 kwietnia 2017r. podczas spotkania z okazji Dnia Inwalidy. Występ spotkał się ogromnym uznaniem widowni. Poza wesołymi i skocznymi piosenkami zespół zaśpiewał też teksty o naszej małej ojczyźnie - Opalenicy, co zapewne w dużej mierze przyczyniło do wywołania zachwytu i aplauzu zakończonego bisem.
                                                     Dnia 8 kwietnia 2017r. odbyło się spotkanie, podczas którego przybliżono wielkanocną atmosferę. Wśród lokalnych formacji prezentujących swoje programy znalazły się Wesołe Seniorki oraz grupa teatralna seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy „ Nigdy nie jest za późno”. Artyści przedstawili pełen refleksji spektakl o tematyce wielkanocnej. Treści w nim zawarte sprawiły, że każdy kto go obejrzał zapewne choć na chwilę zadumał się nad swoim postępowaniem. Oba wydarzenia odbyły się w nowej auli widowiskowej przy ulicy Zamkowej w Opalenicy.

                                                     Dołączona galeria:

                                                     Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu na scenieSeniorzy z Domu Dziennego Pobytu na scenieSeniorzy z Domu Dziennego Pobytu na scenieSeniorzy z Domu Dziennego Pobytu na scenieSeniorzy z Domu Dziennego Pobytu na scenie

                                                     pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                                                      Wspólne przeżywanie Świąt Wielkanocnych

                                                      2017-04-18

                                                      Święta Wielkiej Nocy, poprzedzone są niezbędnymi przygotowaniami, zakupami, porządkami. Pragniemy, w miarę możliwości, aby oprawa świątecznych przeżyć była godna.
                                                      Czczenie pamiątki Męki i Zmartwychwstania Jezusa jest przejawem naszej żywej wiary. Ma to również szczególne znaczenie w aspekcie rodzinnym, bo przecież każde nasze święta, oprócz wymiaru teologicznego, mają wymiar rodzinny - są wspaniałą okazją do rodzinnych spotkań.

                                                      czytaj całość publikacji "Wspólne przeżywanie Świąt Wielkanocnych"

                                                      Dołączona galeria:

                                                      Wspólne  przeżywanie  Świąt  WielkanocnychWspólne  przeżywanie  Świąt  WielkanocnychWspólne  przeżywanie  Świąt  WielkanocnychWspólne  przeżywanie  Świąt  WielkanocnychWspólne  przeżywanie  Świąt  Wielkanocnych

                                                      pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


                                                       Wesołe Seniorki kończą karnawał

                                                       2017-03-01

                                                       Jeżeli mowa o Podkoziołku – to tylko w Nowym Tomyślu! Wspaniała impreza, którą corocznie organizuje Nowotomyski Ośrodek Kultury na stałe wpisała się w program wydarzeń niemal każdej grupy osób z powiatu nowotomyskiego, która kocha śpiew i muzykę. Tegoroczny – piętnasty już koncert pt.: „Chóralny Podkoziołek” jak zwykle spełnił nasze oczekiwania. Dnia 28 lutego 2017r. w nowotomyskiej sali widowiskowej zaprezentowało się czternaście zespołów śpiewaczych z regionu naszego powiatu. Niespodzianką był piętnasty - spontaniczny, testosteronowy zespół składający się z męskiej części każdego zespołu, który wystąpił podczas koncertu.

                                                       czytaj całość publikacji "Wesołe Seniorki kończą karnawał"

                                                       Dołączona galeria:

                                                       Wesołe Seniorki kończą karnawałWesołe Seniorki kończą karnawałWesołe Seniorki kończą karnawałWesołe Seniorki kończą karnawałWesołe Seniorki kończą karnawał

                                                       pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


                                                        Bal seniora niestety już za nami…

                                                        2017-02-21

                                                        Karnawał to czas balów i zabaw, który trwa do Środy Popielcowej. Niegdyś czas ten pełen był zwyczajów - barwnych korowodów, zabaw przebierańców, biesiad ze staropolskimi potrawami. Porównując dawny karnawał i obecny znajdujemy jeden wspólny mianownik – szampańska zabawa.
                                                        W takiej właśnie atmosferze bawili się seniorzy z Gminy Opalenica na corocznym Balu Seniora. W sali wiejskiej w Wojnowicach, nawiązującej wystrojem do miłosnego święta Walentego, bawiło się 70 seniorów z naszej Gminy. Uczestnicy balu na zabawę przybyli ze znakomitymi nastrojami i w przepięknych karnawałowych strojach. Na sali znajdował się przygotowany przez organizatorów „kostiumowy stragan”, w którym można było doposażyć swój ubiór w kolorową maskę, kapelusik lub opaskę. Zabawa była przednia, o czym świadczył nieustannie zapełniony parkiet. Każdy uczestnik przy wejściu na salę ustrojony został w czerwone serduszko, które jak się okazało stanowiło głos w wyborze Króla i Królowej Balu. Owo serduszko należało w czasie balu przyczepić osobie, którą wybraliśmy, a ta para która uzbierała ich najwięcej została ukoronowana i obdarowana zaszczytnym tytułem. W tym roku Królową Balu została pani Teresa Kaczmarek, natomiast Królem pan Jan Sokała. Poza tańcem i swawolą nie zabrakło też syto zastawionych smakołykami stołów. Oprawę muzyczną przygotował Krzysiek Borowiak, który od kilku lat towarzyszy naszym seniorom podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich.
                                                        Organizatorem balu, który odbył się dnia 16 lutego 2016r. był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.

                                                        czytaj całość publikacji "Bal seniora niestety już za nami…"

                                                        Dołączona galeria:

                                                        Bal seniora niestety już za nami…Bal seniora niestety już za nami…Bal seniora niestety już za nami…Bal seniora niestety już za nami…Bal seniora niestety już za nami…

                                                        pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


                                                         Opaleniccy seniorzy na balu w Pniewach

                                                         2017-02-10

                                                         Tegoroczny Karnawał trwa do końca lutego. Mamy zatem więcej czasu na tańce hulańce i swawolę. Czas ten w pełni wykorzystują seniorzy z naszego Domu Dziennego Pobytu, bowiem 2 lutego 2017r. gościli u swoich przyjaciół w Pniewach na Balu karnawałowym. Trzydziesto - osobowa grupa z Opalenicy w pięknych, barwnych strojach przez kilka godzin balowała na parkiecie pniewskiej restauracji „Zacisze”. Uczestnicy balu z szampańskimi nastrojami oddawali się aurze baloników i brokatu oraz z chęcią uczestniczyli w konkursach i zabawach integracyjnych.
                                                         Organizatorem balu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Pniewach, który zapewnił uczestnikom szereg fantastycznych atrakcji. Poza tańcami i swawolą nie zabrakło też syto zastawionych stołów i wspaniałej muzyki.
                                                         Bale dla seniorów są formą integracji społecznej osób starszych, samotnych i chorych. Dzięki takim imprezom stwarza się im możliwość unikania osamotnienia oraz wzbogaca się ich życie emocjonalne.


                                                         Iwona Tadyszak

                                                         Dołączona galeria:

                                                         Opaleniccy seniorzy na balu w PniewachOpaleniccy seniorzy na balu w PniewachOpaleniccy seniorzy na balu w PniewachOpaleniccy seniorzy na balu w PniewachOpaleniccy seniorzy na balu w Pniewach

                                                         pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                                          „Razem przy wigilijnym stole”

                                                          2016-12-28

                                                          Przedświąteczny czas obfituje w spotkania opłatkowe. To chwile, kiedy można na moment zwolnić, problemy służbowe i prywatne odłożyć na bok i skupić się na tym co nas łączy, a nie dzieli, co cieszy, a nie smuci. Tak też było w przypadku spotkania wigilijnego, na które Burmistrz Opalenicy wraz z Dyrektorem Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opalenicy zaprosili wszystkich bezdomnych, chorych i samotnych mieszkańców Gminy Opalenica. W ich intencji została odprawiona Msza Św. w kościele Św. Mateusza w Opalenicy. Następnie wszystkich uczestników przewieziono do sali wiejskiej w Wojnowicach, gdzie wspólnie zasiedli do wigilijnego stołu.

                                                          czytaj całość publikacji "„Razem przy wigilijnym stole”"

                                                          Dołączona galeria:

                                                          „Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”

                                                          pelna galeriaZobacz pełną galerię (16 fot.)...


                                                           Pełni radosnej energii seniorzy

                                                           2016-12-12

                                                           Bardzo dynamiczny i pełen radosnej energii rok przeżyli seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy. Obfitował on w wyjazdy i występy sceniczne w różnych zakątkach Wielkopolski. Ostatni kwartał roku Wesołe Seniorki prezentowały swój repertuar podczas III Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Za mundurem panny sznurem” w Zbąszyniu, Dopiewskiej Jesieni Teatralnej 2015 w Konarzewie oraz podczas Jarmarku Świątecznego w Opalenicy. Nie próżnowała tez grupa teatralna Nigdy nie za późno. Swój spektakl pt.: „Kiedy kobieta staje się babcią” wystawiła podczas spotkania w Dopiewie.
                                                           Coraz liczniejsze występy rozniecają wśród naszych artystów pasję, ale też z każdym występem widać u nich więcej swobody i obycia scenicznego. Rok się jeszcze nie zakończył więc trasa koncertowa i tournee teatralne naszych seniorów nadal trwają.


                                                           Iwona Tadyszak

                                                           Dołączona galeria:

                                                           Pełni radosnej energii seniorzyPełni radosnej energii seniorzyPełni radosnej energii seniorzyPełni radosnej energii seniorzyPełni radosnej energii seniorzy

                                                           pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                            Prezentacja twórczości seniorów

                                                            2016-12-01

                                                            „Pokażmy się światu” – tymi słowami seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy zapraszali swoich przyjaciół i rodziny na spotkanie, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne, teatralne, kulinarne i muzyczne.
                                                            Spotkanie odbyło się dnia 29 listopada 2016r. w holu Zespołu Szkół w Opalenicy i zgromadziło około 50 osób. Wśród uczestników znaleźli się też zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Opalenicy pan Paweł Jakubowski, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pani Teresa Sienkiewicz, Zastępca Dyrektora Centrum Kultury w Opalenicy pani Magdalena Korytowska oraz dzielnicowi Komisariatu Policji w Opalenicy – Maciej Ludwikowski oraz Remigiusz Przybysz.

                                                            czytaj całość publikacji "Prezentacja twórczości seniorów "

                                                            Dołączona galeria:

                                                            Prezentacja twórczości seniorów Prezentacja twórczości seniorów Prezentacja twórczości seniorów Prezentacja twórczości seniorów Prezentacja twórczości seniorów 

                                                            pelna galeriaZobacz pełną galerię (13 fot.)...


                                                             Dzielnicowi bliżej nas

                                                             2016-12-01

                                                             W trosce o poczucie bezpieczeństwa seniorów, Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy nawiązał współpracę z dzielnicowymi Komisariatu Policji w Opalenicy- Maciejem Ludwikowskim, Kamilem Michalakiem i Remigiuszem Przybyszem. Mamy bowiem świadomość, że z wiekiem wzrasta zależność starszego pokolenia od pokoleń młodszych. Role się odwracają i to młodsi zaczynają dbać o bezpieczeństwo i komfort życia swoich przepełnionych ufnością rodziców czy dziadków. Właśnie przez tę ufność i nieświadomą naiwność czasami tracą czujność i ulegają namowom ludzi, którzy mają nieuczciwe zamiary. Podczas spotkań, dzielnicowi starają się przekazywać seniorom dużo wiedzy i uczyć ich rozwagi w podejmowaniu decyzji. Przedstawiają najczęstsze pomysły oszustów kradzieży i wyłudzeń pieniędzy oraz udzielają wskazówek, jak się ustrzec przed takim procederami. Policjanci instruują też seniorów w jaki sposób reagować kiedy dzieje się coś podejrzanego oraz jak bezpiecznie poruszać się po opalenickich drogach i ścieżkach rowerowych.
                                                             Jesteśmy wdzięczni Policjantom z Opalenicy za poświęcony czas i cenne wskazówki, które w przyszłości zaowocują większą rozwagą w kontaktach w nawiązywaniu relacji z nieznajomymi. Dotychczas odbyły się dwa spotkania ale zamierzamy kontynuować tę inicjatywę, gdyż wiedzy na temat zagrożeń i tego jak im przeciwdziałać nigdy nie jest za wiele.


                                                             Iwona Tadyszak

                                                             Dołączona galeria:

                                                             Dzielnicowi bliżej nasDzielnicowi bliżej nasDzielnicowi bliżej nasDzielnicowi bliżej nasDzielnicowi bliżej nas

                                                              Wystawa „ Czarne, białe i …” dla nowotomyślan

                                                              2016-10-13

                                                              Od 10 października 2016r. w holu Nowotomyskiego Ośrodka Kultury można podziwiać prace graficzne dziewięciu uczestniczek zajęć w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Podczas wernisażu wystawy obecne były autorki prac, pracownicy Nowotomyskiego Ośrodka Kultury oraz seniorzy z Nowego Tomysla.
                                                              Każda technika plastyczna kryje w sobie wiele zagadek i trudności niewidocznych dla przeciętnego odbiorcy. Jak widać nasze artystki poradziły sobie doskonale, gdyż ich fenomenalne dzieła wykonane tuszem, ołówkiem i suchymi pastelami ogląda się z zachwytem.
                                                              Pełna magii wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 10 do 21 października 2016r.


                                                              Iwona Tadyszak

                                                              Dołączona galeria:

                                                              Wystawa „ Czarne, białe i …” dla nowotomyślan Wystawa „ Czarne, białe i …” dla nowotomyślan Wystawa „ Czarne, białe i …” dla nowotomyślan Wystawa „ Czarne, białe i …” dla nowotomyślan Wystawa „ Czarne, białe i …” dla nowotomyślan 

                                                              pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                               Przekraczają bariery…

                                                               2016-10-13

                                                               Grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” oraz zespół śpiewaczy „Wesołe Seniorki”
                                                               cały czas przekraczają granice nieśmiałości, wstydu i tremy uczestnicząc w przeglądach, spotkaniach i festiwalach. Ostatnio zaprezentowali się na dwóch imprezach. Pierwszą z nich był Przegląd Zespołów Muzycznych oraz Teatralno-Kabaretowych „Młodzi Duchem”, w którym uczestniczyło jedenaście zespołów w tym siedem muzycznych i cztery teatralno –kabaretowe. Przedsięwzięcie odbyło się w sali widowiskowej szkoły podstawowej w Zalesewie 7 października 2016r. Grupa teatralna zaprezentowała spektakl pt.: „Kiedy kobieta staje się babcią”, natomiast Wesołe Seniorki wystąpiły z repertuarem swoich ulubionych melodii. Wszystkie zespoły na koniec przeglądu otrzymały z rąk gospodarzy gminy Swarzędz dyplomy gratulacyjne i upominki. Kolejną inicjatywą, w której uczestniczyli seniorzy z naszego teatru był „Wieczór z Silesią” czyli spotkanie w Wiejskim Domu Kultury w Bukowcu. Podczas widowiska, które miało miejsce 8 października 2016r. zaprezentowali się także ze wspomnianą wcześniej sztuką.
                                                               Obie grupy artystyczne działają w ramach warsztatów w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Opalenicy.                                                               Iwona Tadyszak

                                                               Dołączona galeria:

                                                               Przekraczają bariery…Przekraczają bariery…Przekraczają bariery…Przekraczają bariery…Przekraczają bariery…

                                                               pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                Seniorzy inspirowani pędzlem i śpiewem

                                                                2016-10-04

                                                                Jesień każdego roku Wesołe Seniorki rozpoczynają śpiewem podczas ”Koncertu na Srebrną Nutę”. Gospodarzami tego wydarzenia są grodziscy seniorzy. Tegoroczna – 11 już edycja koncertu odbyła się w grodziskiej hali sportowej i zgromadziła zespoły muzyczne min. z: Opalenicy, Grodziska Wlkp., Buku, Pniew, Zbąszynia, Nowego Tomyśla, Wytomyśla, Swarzędza. Podczas imprezy można było także podziwiać prace malowane pędzlem, które zostały wykonane latem podczas warsztatów malarskich. W warsztatach uczestniczyły trzy panie z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Oba przedsięwzięcia realizowane były w ramach projektu "Senioralne inspiracje malowane pędzlem i śpiewem” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wlkp. Organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Powała II w Grodzisku Wlkp.
                                                                Koncert odbył się w sobotę 1 października 2016r.


                                                                Iwona Tadyszak

                                                                Dołączona galeria:

                                                                Seniorzy inspirowani pędzlem i śpiewem Seniorzy inspirowani pędzlem i śpiewem Seniorzy inspirowani pędzlem i śpiewem Seniorzy inspirowani pędzlem i śpiewem Seniorzy inspirowani pędzlem i śpiewem 

                                                                pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


                                                                 Biesiada seniorów „ Na ludowo”

                                                                 2016-09-14

                                                                 Dnia 7 września 2016r. seniorzy z Domów Dziennego Pobytu dla Seniorów z Opalenicy, Pniew, Grodziska Wlkp. i Buku. uczestniczyli w pikniku integracyjnym „ Na ludowo”.
                                                                 Spotkanie odbyło się w bukowskiej Strażnicy, gdzie w pięknej scenerii nawiązującej do motywu przewodniego spotkania, grupy prezentowały swoje programy artystyczne. Nasza opalenicka grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” zaprezentowała spektakl pt.: „Kiedy kobieta staje się babcią”.
                                                                 Podczas spotkania panował pogodny nastrój wśród wszystkich uczestników, którzy nawzajem obdarowywali się uśmiechami i życzliwymi słowami. Nie zabrakło też słodkiego i ciepłego posiłku dla wszystkich biesiadników.


                                                                 Iwona Tadyszak

                                                                 zdjęcia: Czesława Kocik

                                                                 Dołączona galeria:

                                                                 Biesiada seniorów „ Na ludowo”Biesiada seniorów „ Na ludowo”Biesiada seniorów „ Na ludowo”Biesiada seniorów „ Na ludowo”Biesiada seniorów „ Na ludowo”

                                                                 pelna galeriaZobacz pełną galerię (14 fot.)...


                                                                  Wernisaż wystawy „ Czarne, białe i …”

                                                                  2016-09-05

                                                                  W sobotę 3 września 2016r. w małej salce Centrum Kultury w Opalenicy odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych uczestniczek zajęć w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Spotkanie było okazją do podziwiania zjawiskowych prac plastycznych w gronie licznie przybyłych miłośników sztuki. Podczas tego uroczystego wydarzenia nie mogło zabraknąć rodzin i przyjaciół artystek, a także seniorów z Grodziska Wlkp., Buku, Pniew oraz dyrektora opalenickiego Centrum Kultury Krzysztofa Sadowskiego.
                                                                  Warsztaty plastyczne w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów prowadzone są od 2004 roku. Na przestrzeni tych 12 lat powstało mnóstwo interesujących dzieł wykonanych różnymi technikami. Podczas wystawy „Czarne, białe i …” zaprezentowano prace graficzne wykonane tuszem, ołówkiem i suchymi pastelami. Obecnie w zajęciach prowadzonych przez Walentynę Śniegurską uczestniczy 9 seniorek.
                                                                  Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 3 do 7 września w salce Centrum Kultury oraz od 8 do 14 września 2016r w holu Zespołu Szkół w Opalenicy.


                                                                  Iwona Tadyszak

                                                                  Dołączona galeria:

                                                                  Wernisaż wystawy „ Czarne, białe i …”Wernisaż wystawy „ Czarne, białe i …”Wernisaż wystawy „ Czarne, białe i …”Wernisaż wystawy „ Czarne, białe i …”Wernisaż wystawy „ Czarne, białe i …”

                                                                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                                   Opalenickie pokolenie 50 + nie próżnuje

                                                                   2016-08-12

                                                                   Wiek emerytalny nie musi wcale oznaczać dla nas końca życia społecznego. Wręcz przeciwnie, mamy wówczas więcej wolnego czasu, który możemy z pożytkiem wykorzystać. Wreszcie możemy zacząć rozwijać nasze pasje, na które zawsze brakowała czasu. Aktywność jest warunkiem prawidłowego rozwoju człowieka w każdym wieku, bo umożliwia również prowadzenie twórczego życia. Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy każdego dnia oferuje swoim podopiecznym wiele form aktywności. To przestrzeń, w której osoby starsze czują się akceptowane, gdzie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a także mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

                                                                   czytaj całość publikacji "Opalenickie pokolenie 50 + nie próżnuje"

                                                                   Dołączona galeria:

                                                                   Opalenickie pokolenie 50 + nie próżnujeOpalenickie pokolenie 50 + nie próżnujeOpalenickie pokolenie 50 + nie próżnujeOpalenickie pokolenie 50 + nie próżnujeOpalenickie pokolenie 50 + nie próżnuje

                                                                   pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                                                                    Letnie Turnusy dla Seniorów

                                                                    2016-07-14

                                                                    Lato może być dobrze wykorzystanym czasem na rozwijanie pasji, nawiązywanie nowych znajomości, naukę nowych umiejętności, zdobywanie wiedzy. Myślimy wówczas o podróżach, relaksie i podziewaniu piękna natury. Wszystkie te działania oferują swoim podopiecznym Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opalenicy, organizując dla nich „Letnie Turnusy dla Seniorów”. Tegoroczne trwały od 4 do 8 sierpnia 2016r. , a uczestniczyło w nich 40 seniorów.

                                                                    czytaj całość publikacji "Letnie Turnusy dla Seniorów"

                                                                    Dołączona galeria:

                                                                    Letnie Turnusy dla SeniorówLetnie Turnusy dla SeniorówLetnie Turnusy dla SeniorówLetnie Turnusy dla SeniorówLetnie Turnusy dla Seniorów

                                                                    pelna galeriaZobacz pełną galerię (14 fot.)...


                                                                     Szczęście zapewnione! – seniorzy podczas świętojańskiej ceremonii

                                                                     2016-06-29

                                                                     Wbrew potocznym opiniom Noc Kupały nie jest tym samym, co Noc Świętojańska. Ta pierwsza jest pogańskim świętem obchodzonym w noc z 21 na 22 czerwca, natomiast przypadająca dwa dni później Noc Świętojańska, została ustanowiona przez Kościół Katolicki, by wyplenić pogańskie zwyczaje. Przeprowadzane w trakcie owego święta zwyczaje i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj.

                                                                     czytaj całość publikacji "Szczęście zapewnione! – seniorzy podczas świętojańskiej ceremonii"

                                                                     Dołączona galeria:

                                                                     Szczęście zapewnione! – seniorzy podczas świętojańskiej ceremoniiSzczęście zapewnione! – seniorzy podczas świętojańskiej ceremoniiSzczęście zapewnione! – seniorzy podczas świętojańskiej ceremoniiSzczęście zapewnione! – seniorzy podczas świętojańskiej ceremoniiSzczęście zapewnione! – seniorzy podczas świętojańskiej ceremonii

                                                                     pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                                                                      Biesiado- Olimpiada seniorów

                                                                      2016-05-24

                                                                      Energia, uśmiech, optymizm i chęć życia to atrybuty, które towarzyszyły seniorom podczas Biesiado-Olimpiady w Sielinku w piątek 20 maja 2016r.
                                                                      Impreza zorganizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opalenicy zgromadziła w sielinkowskim Centrum Wystawowo-Szkoleniowym około 220 uczestników. Połowa z nich to seniorzy z Gminy Opalenica, natomiast pozostali to zaprzyjaźnieni seniorzy z Grodziska Wlkp., Pniew, Buku oraz niemieckiego Storkow.

                                                                      czytaj całość publikacji "Biesiado- Olimpiada seniorów"

                                                                      Dołączona galeria:

                                                                      Biesiado- Olimpiada seniorówBiesiado- Olimpiada seniorówBiesiado- Olimpiada seniorówBiesiado- Olimpiada seniorówBiesiado- Olimpiada seniorów

                                                                      pelna galeriaZobacz pełną galerię (15 fot.)...


                                                                       Warsztaty Twórcze

                                                                       2016-05-12

                                                                       Jak zwykle w twórczej atmosferze nasza grupa seniorów wykonała piękne robótki. Pod czas zajęć twórczych wszyscy mogli dzielić się doświadczeniami. Powstało dużo pięknych prac: serwetki wykonane szydełkiem , plecaczki i kosmetyczki, notesiki dekorowane filcem i pudełka dekoracyjne. Spotykamy się co środę przy herbatce i milej pogawędce.

                                                                       Walentyna Śniegurska

                                                                       Dołączona galeria:

                                                                       Warsztaty TwórczeWarsztaty TwórczeWarsztaty TwórczeWarsztaty Twórcze

                                                                        Plenerowy sezon seniorów rozpoczęty

                                                                        2016-05-06

                                                                        Nasi seniorzy powitali już sezon rowerowy. Umówiona na godzinę 10 rano grupa pasjonatów turystyki dwukołowej, zjawiła się żeby wspólnie z perspektywy rowerowego siodełka podziwiać malownicze tereny naszej gminy. Pogoda nie sprawiła im zawodu. Piękną, słoneczną aurę w pełni wykorzystali, żeby przebyć nieforsującą trasę - Opalenica - Terespotockie - Sielinko – Opalenica. Oczywiście był też czas na odpoczynek przy kawie i samczym, domowym cieście w Gospodarstwie Agroturystycznym „RIVENDELL” państwa Laboków .
                                                                        Fantastycznie spędzone południe 5 maja 2016r. na łonie natury, wśród leśnej głuszy i śpiewu ptaków doładowało ich pozytywną energią i siłą na kolejne plenerowe eskapady.
                                                                        Uczestnikami wycieczki była 20 osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.


                                                                        Iwona Tadyszak

                                                                        Dołączona galeria:

                                                                        Plenerowy sezon seniorów rozpoczętyPlenerowy sezon seniorów rozpoczętyPlenerowy sezon seniorów rozpoczętyPlenerowy sezon seniorów rozpoczętyPlenerowy sezon seniorów rozpoczęty

                                                                        pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                         ŚNIADANIE WIELKANOCNE W DOMU SENIORA

                                                                         2016-03-23

                                                                         Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Niesie radość i nadzieję. Z tym świętem wiąże się wiele różnych zwyczajów. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów, inne uległy zapomnieniu.
                                                                         Dla naszych seniorów przygotowaliśmy śniadanie – najważniejszy i starannie pielęgnowany przez nas zwyczaj tych świąt. Wielkanocne śniadanie podczas, którego dzielimy się jajkiem i składamy sobie życzenia, bez wyjątku cieszy każdego z nas. Jest to czas pełen radości ze spotkania z najbliższymi osobami i radości, że zmartwychwstał Chrystus.

                                                                         czytaj całość publikacji "ŚNIADANIE WIELKANOCNE W DOMU SENIORA"

                                                                         Dołączona galeria:

                                                                         ŚNIADANIE WIELKANOCNE W DOMU SENIORAŚNIADANIE WIELKANOCNE W DOMU SENIORAŚNIADANIE WIELKANOCNE W DOMU SENIORAŚNIADANIE WIELKANOCNE W DOMU SENIORAŚNIADANIE WIELKANOCNE W DOMU SENIORA

                                                                         pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                                          Wesołe seniorki zakończyły karnawał

                                                                          2016-02-15

                                                                          „Wesołe Seniorki” zakończyły karnawał spędzają go na scenie. Pierwszy z występów odbył się w sali wiejskiej w Rudnikach dnia 7 lutego 2016r. Był to przegląd zespołów muzycznych z terenu Gminy Opalenicy pt.: „Wspomnień Czar. Piosenki Maryli Rodowicz”. Na scenie pojawili się wic wykonawcy w barwnych stylizacjach. Królowały długie suknie, mnóstwo barw, pióra, kapelusze, gitary czyli atrybuty kojarzące się z tą niesamowicie kreatyną artystką. Podczas przeglądu na scenie prezentowały swój repertuar zespoły z gminy Opalenica, a wśród nich „Wesołe Seniorki".
                                                                          Kolejnym wydarzeniem muzycznym podczas którego „Wesołe Seniorki” reprezentowały naszą gminę to XIV edycja Chóralnego Podkoziołka, który odbył sie w Nowotomyskim Ośrodku Kultury dnia 9 lutego 2015r. Wystąpiło 15 chórów oraz zespołów śpiewaczych z terenu powiatu nowotomyskiego. Wśród nich znalazły się też „Wesołe Seniorki” ze swoim skocznym repertuarem. Po występach scenicznych był tez czas na zabawę podkoziołkową i ciepły posiłek.

                                                                          Iwona Tadyszak

                                                                          Dołączona galeria:

                                                                          Wesołe seniorki zakończyły karnawałWesołe seniorki zakończyły karnawałWesołe seniorki zakończyły karnawałWesołe seniorki zakończyły karnawałWesołe seniorki zakończyły karnawał

                                                                          pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                           Grupa „Nigdy nie jest za późno” u gospodyń w Rudnikach

                                                                           2016-02-04

                                                                           Grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” nieustannie prezentuje swoje sztuki na deskach scen naszego powiatu. Tym razem swoją sentymentalną sztukę „Gość oczekiwany” pokazała w Rudnikach dla Koła Gospodyń Wiejskich. Spotkanie noworoczne, na które gospodynie z Rudnik zaprosiły naszych aktorów odbyło się dnia 26 stycznia 2016r. w tamtejszej sali wiejskiej. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i przy syto zastawionych smacznymi przekąskami stołach.


                                                                           Iwona Tadyszak

                                                                           Dołączona galeria:

                                                                           Grupa „Nigdy nie jest za późno” u  gospodyń w RudnikachGrupa „Nigdy nie jest za późno” u  gospodyń w RudnikachGrupa „Nigdy nie jest za późno” u  gospodyń w RudnikachGrupa „Nigdy nie jest za późno” u  gospodyń w RudnikachGrupa „Nigdy nie jest za późno” u  gospodyń w Rudnikach

                                                                           pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                            Karnawałowa zabawa seniorów

                                                                            2016-02-02

                                                                            Początek roku rozpoczyna nowy rozdział w naszym życiu. To jaki on będzie, tak naprawdę nie wie nikt. Czy będzie gorzki i osamotniony, czy też słodki i pełen aktywności zależy głównie od nas samych. Ludziom we wszystkich okresach życiowych i w każdym wieku potrzebne jest towarzystwo. Im bardziej człowiekowi przybywa lat, tym bardziej potrzebuje obecności drugiego człowieka. To właśnie kontakty i spotkania z ludźmi dają nam radość z życia.
                                                                            W sali wiejskiej w Wojnowicach w piątek 22 stycznia 2016 roku, seniorzy bawili się na corocznym Balu Seniora. Była to kolejna zabawa, na której starsi czy niepełnosprawni mieszkańcy naszej gminy mogli w miłym gronie, wśród przyjaciół spędzić kilka chwil i potańczyć przy dźwiękach muzyki biesiadnej oraz wziąć udział w różnych zabawach integracyjnych.

                                                                            czytaj całość publikacji "Karnawałowa zabawa seniorów"

                                                                            Dołączona galeria:

                                                                            Karnawałowa zabawa seniorówKarnawałowa zabawa seniorówKarnawałowa zabawa seniorówKarnawałowa zabawa seniorówKarnawałowa zabawa seniorów

                                                                            pelna galeriaZobacz pełną galerię (14 fot.)...


                                                                             Aktorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy w „anielskich” rolach

                                                                             2016-01-22

                                                                             Kolejny rok przed nami. To czas na podejmowanie nowych wyzwań, ale też na wzbogacanie naszych doświadczeń i doskonalenie umiejętności. Nasi seniorzy z Domu Dziennego Pobytu są uzdolnieni w wielu dziedzinach i swoim zasobnym warsztatem chcą dzielić się z innymi. Wzięli udział w spotkaniu noworocznym w Pniewach, którego uczestnikami byli tez seniorzy z zaprzyjaźnionych Domów z Buku i Grodziska Wlkp. Podczas imprezy każdy Dom zaprezentował swój program artystyczny. Nasza grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” wystawiła, pełen refleksji nad naszym codziennym życiem, spektakl pt.: „Gość oczekiwany”. Sztuka ta jest przypowieścią o wierze, nadziei, pokorze a także o pysze i głupocie ludzkiej. Jezus istotnie przychodzi do każdego człowieka, który Go zaprosi. Ale rzadko u kogo zostaje dłużej.
                                                                             Aktorzy z opalenickiego Domu odwiedzili też Dom Pomocy dla osób starszych w Opalenicy prowadzony prze Zgromadzenie Sióstr Albertynek i dla ich podopiecznych zaprezentowali również wspomnianą wcześniej sztukę. Po części artystycznej wszyscy razem zasiedli do stołów, gdzie przy kawie i cieście oddali się ciekawym pogawędkom.
                                                                             Mamy nadzieję, że nasi seniorzy przyczynili się do wniesienia odrobiny radości i nadziei do ich codzienności.


                                                                             Iwona Tadyszak

                                                                             Dołączona galeria:

                                                                             Aktorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy w „anielskich” rolachAktorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy w „anielskich” rolachAktorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy w „anielskich” rolachAktorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy w „anielskich” rolachAktorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy w „anielskich” rolach

                                                                             pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                                                              Podzielmy się opłatkiem

                                                                              2016-01-07

                                                                              Życzenia zdrowia, optymizmu, wiary i pogody ducha rozbrzmiewały z ust uczestników spotkania bożonarodzeniowego, które odbyło się 22 grudnia 2015 roku.
                                                                              Corocznie Burmistrz Opalenicy wraz z dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy zapraszają bezdomnych, niepełnosprawnych, starszych i samotnych mieszkańców Gminy, aby wspólnie zasiedli przy wigilijnym stole i wspólnie połamali się opłatkiem. Tym razem zaproszenie przyjęło ok. 60 osób.
                                                                              Spotkanie poprzedziła msza święta odprawiona w intencji chorych, starszych i samotnych w kościele Św. Józefa. Po mszy świętej odbyło się spotkanie wigilijne w restauracji „Staromiejska” w Opalenicy. Organizatorzy zatroszczyli się o to, aby wigilia przebiegała w prawdziwie świątecznej atmosferze. Tak więc za nim wszyscy zgromadzeni zasiedli do zapełnionego tradycyjnymi wigilijnymi potrawami stołu, połamno się opłatkiem z pełnymi serdeczności życzeniami. Nie zabrakło też wspólnego odśpiewania kolęd i obdarowania każdego upominkiem.
                                                                              W przeżywaniu świątecznej atmosfery pomogły także dzieci z klasy 2b Szkoły Podstawowej w Opalenicy, które pod okiem wychowawcy Katarzyny Ciechańskiej wspaniale zaprezentowały inscenizację nocy Bożego Narodzenia.
                                                                              Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym każdy z nas w zaciszu domu pełnego ciepła rodzinnego i miłości, wspólnie z rodziną spędza czas. Organizatorom udało się wprawić uczestników spotkania w ten wyjątkowy nastrój świąteczny.                                                                              Iwona Tadyszak

                                                                              Dołączona galeria:

                                                                              Podzielmy się opłatkiemPodzielmy się opłatkiemPodzielmy się opłatkiemPodzielmy się opłatkiemPodzielmy się opłatkiem

                                                                              pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                                                                               Nasi seniorzy nie próżnują

                                                                               2015-12-30

                                                                               Seniorzy opalenickiego Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów realizują się na wielu polach. Śpiewają, odgrywają role na scenach, malują, tworzą niesamowite prace ręczne. Swoją twórczość starają się jak najczęściej prezentować podczas różnego rodzaju spotkań okolicznościowych, kulturalnych, festiwalach i przeglądach. Dzięki występom na scenie przed szerszym gronem odbiorców zmienia się ich spojrzenie na siebie. Zaczynają postrzegać siebie jako osoby wartościowe, twórcze, ważne, mające coś ciekawego do zaproponowania, mające dostęp do kultury i biorące udział w jej tworzeniu. W ostatnich miesiącach 2015 roku nie próżnowali i można ich było oglądać oraz słuchać nie tylko na terenie naszej gminy.
                                                                               Grupa teatralna „ Nigdy nie jest za późno” występ podczas Festiwalu VIII Dopiewska Jesień Teatralna oraz spotkania dla dzieci w Wiejskim Domu Ludowym w Rudnikach.
                                                                               Wesołe Seniorki wystąpiły podczas Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej, Jarmarku Świątecznego w Opalenicy, spotkań opłatkowych w Sielinku dla opalenickich emerytów i w restauracji Staromiejska dla mieszkańców Gminy Opalenica.


                                                                               Iwona Tadyszak

                                                                               Dołączona galeria:

                                                                               Nasi seniorzy nie próżnująNasi seniorzy nie próżnująNasi seniorzy nie próżnująNasi seniorzy nie próżnująNasi seniorzy nie próżnują

                                                                                Pokłosie aktywnej twórczości seniorów

                                                                                2015-11-13

                                                                                Amerykańska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów Joan Baez śpiewała: "Nie możesz wybrać, jak umrzesz i kiedy. Możesz tylko decydować o tym, jak żyjesz. Teraz.” I właśnie temu, jak żyjemy, co robimy i co lubimy poświęcone było spotkanie seniorów Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy. Spotkanie odbyło się dnia 12.11 2015r. w holu Zespołu Szkół w Opalenicy od godziny 16.00. Uczestniczyło w nim około 60 osób, w tym Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy - Dorota Szuwalska-Kasprzak, Burmistrz Opalenicy - Tomasz Szulc, Dyrektor Zespołu Szkół - Genowefa Wasiak, przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Łukasz Nyczkowski oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy.

                                                                                czytaj całość publikacji "Pokłosie aktywnej twórczości seniorów"

                                                                                Dołączona galeria:

                                                                                Pokłosie aktywnej twórczości seniorówPokłosie aktywnej twórczości seniorówPokłosie aktywnej twórczości seniorówPokłosie aktywnej twórczości seniorówPokłosie aktywnej twórczości seniorów

                                                                                pelna galeriaZobacz pełną galerię (17 fot.)...


                                                                                 „Na grzyby po zdrowie”

                                                                                 2015-11-06

                                                                                 Wszyscy wiemy, że okres jesienny to czas grzybobrania. Bieżący rok był bardzo suchy więc i grzybów w lasach niewiele. Pomimo to, seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy wybrali się na poszukiwanie tych smacznych leśnych owoców do Jastrzębska. Udało się znaleźć w leśnej ściółce niewiele grzybów ale za to zdrowe i rześkie powietrze sprawiło, że leśna wyprawa okazała się czystym relaksem. Spacery wokół drzew poprawiają nastrój. A dzieje się tak dlatego, że olejki eteryczne wydzielane przez drzewa leczniczo wpływają na nasze organizmy. Na przykład brzoza łagodzi stany depresyjne, dąb poprawia krążenie, a kasztanowiec poprawia samopoczucie. Po spacerze każdy uczestnik zjadł smaczne ciasto i napił się ciepłej kawy.
                                                                                 Członkowie Domu Dziennego Pobytu dla Seniora jednogłośnie przyznają, że takie wspólne spotkania integrują, a przede wszystkim pozwalają nam zdrowiej żyć.
                                                                                 Wyjazd odbył się 4 listopada 2015r., organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.


                                                                                 Iwona Tadyszak

                                                                                 Dołączona galeria:

                                                                                 „Na grzyby po zdrowie”„Na grzyby po zdrowie”„Na grzyby po zdrowie”

                                                                                  Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”

                                                                                  2015-10-08

                                                                                  Nasz zespól muzyczny Wesołe Seniorki jest dumny, że może uczestniczyć w różnego rodzaju cenionych wydarzeniach muzycznych na terenie naszego powiatu, jak Chóralny Podkoziołek w Nowym Tomyślu czy Wspomnień Czar w Opalenicy. Z chęcią uczestniczy też corocznie w ”Koncercie na Srebrną Nutę”, którego gospodarzami są grodziscy seniorzy. Tegoroczny koncert odbył się po raz 10 i uczestniczyło w nim tyleż samo zespołów. Tym razem koncertowano w grodziskiej hali sportowej. Podczas imprezy można było podziwiać rękodzieła wykonane podczas warsztatów w Domach Dziennego Pobytu z Grodziska Wlkp., Pniew, Opalenicy, Buku i Swarzędza. Wesołe Seniorki na scenie zaprezentowały 3 utwory. Po zakończeniu części muzycznej spotkania seniorów, ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego, w którym brały udział wymienione domy seniorów. Nasz opalenicki Dom zajął 3 miejsce. Naszą pracą konkursową była Makieta Dawnej Opalenicy wykonana z pierników. Dzieło przygotowywano dwa miesiące podczas warsztatów twórczych w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów.
                                                                                  Koncert odbył się w sobotę 3 października 2015r.

                                                                                  Iwona Tadyszak

                                                                                  Dołączona galeria:

                                                                                  Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”Nasi seniorzy podczas „Koncertu na Srebrną Nutę”

                                                                                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                                                                   WRZEŚNIOWY RAJD ROWEROWY SENIORÓW

                                                                                   2015-09-25

                                                                                   Dnia 23 września 2015r. grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów przemierzyła okolice Opalenicy na rowerach. Pokonali malowniczą trasę : Opalenica - Jastrzębniki – Rudniki-Opalenica. Nie zabrakło też pikniku z ciastem i kawą w Rudnikach. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego ile korzyści zdrowotnych płynie z jazdy na rowerze. Dlatego też świeże powietrze, ruch oraz doborowe towarzystwo to najlepsza forma wypoczynku i wspaniała recepta na udane południe.
                                                                                   W rajdzie uczestniczyło 15 osób, organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.


                                                                                   Iwona Tadyszak

                                                                                   Dołączona galeria:

                                                                                   WRZEŚNIOWY RAJD ROWEROWY SENIORÓWWRZEŚNIOWY RAJD ROWEROWY SENIORÓWWRZEŚNIOWY RAJD ROWEROWY SENIORÓWWRZEŚNIOWY RAJD ROWEROWY SENIORÓWWRZEŚNIOWY RAJD ROWEROWY SENIORÓW

                                                                                   pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                                                    Pożegnanie lata – czyżby?...

                                                                                    2015-09-15

                                                                                    W sobotę 12 września seniorzy opalenickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów świętowali zakończenie lata. Pogoda była znakomita, humory dopisywały więc wszystko sprzyjało plenerowej integracji seniorów. Owo „zakończenie lata” traktowali raczej z przymrużeniem oka, bo nikomu nie tęskno do szarugi i słoty. Impreza odbyła się w Wigwamie w Parku Miejskim.
                                                                                    Seniorzy po raz kolejny udowodnili, że można się świetnie bawić i uśmiechać niezależnie od wieku. Podczas imprezy, na której gościli Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy Dorota Szuwalska-Kasprzak oraz Poseł na Sejm Jakub Rutnicki uczestnicy pełni energii tańcowali co sił w nogach.
                                                                                    Wszyscy zgromadzeni mogli posilić się kiełbasą i bigosem oraz smacznymi pączkami. Świętowanie w towarzystwie przyjaciół oraz nastroje były tak wspaniałe jak mijające lato. Jak zwykle organizatorzy czyli Zarząd Związku w Opalenicy stanęli na wysokości zadania i stworzyli dla swoich członków wspaniałą okazję do integracji w gronie sympatyków i przyjaciół, dodatkowo wśród pięknych okolicznościach opalenickiej przyrody.


                                                                                    Iwona Tadyszak

                                                                                    Dołączona galeria:

                                                                                    Pożegnanie lata – czyżby?...Pożegnanie lata – czyżby?...Pożegnanie lata – czyżby?...Pożegnanie lata – czyżby?...Pożegnanie lata – czyżby?...

                                                                                    pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                                                     Wernisaż wystawy „ Piękno Wokół Nas”

                                                                                     2015-09-14

                                                                                     W niedzielę 30 sierpnia 2015r. w małej salce Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury „Taklamakan” w Opalenicy odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych uczestniczek zajęć w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy. Otwarcia wystawy dokonały dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy Dorota Szuwalska–Kasprzak oraz instruktor warsztatów plastycznych Walentyna Śniegurska. Obie podziękowały każdej artystce słowami „za uczestniczenie w warsztatach plastycznych i przenoszenie na płótno swojej wrażliwości, a tym samym uwieczniania „Piękna Wokół Nas”, które nie tylko ma wymiar fizyczny ale niesie ze sobą olbrzymi ładunek miłości, przyjaźni oraz pasji”. Podczas tego uroczystego wydarzenia nie mogło zabraknąć naszych przyjaciół z Grodziska Wlkp., Burmistrza Opalenicy Tomasz Szulca oraz dyrektora opalenickiego domu kultury Krzysztofa Sadowskiego.
                                                                                     Warsztaty plastyczne w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów prowadzone są od 2004 roku. Na przestrzeni tych 11 lat powstało mnóstwo zjawiskowych i ciekawych prac wykonanych różnymi technikami. Podczas wystawy „Piękno Wokół Nas”, zaprezentowano pejzaże, martwą naturę oraz portrety malowane akrylami i suchymi pastelami. Obecnie w zajęciach uczestniczy 9 seniorek.
                                                                                     Wystawa była dostępna dla zwiedzających do 2 września w godz. 10:00-18:00.


                                                                                     Iwona Tadyszak

                                                                                     Dołączona galeria:

                                                                                     Wernisaż wystawy „ Piękno Wokół Nas”Wernisaż wystawy „ Piękno Wokół Nas”Wernisaż wystawy „ Piękno Wokół Nas”Wernisaż wystawy „ Piękno Wokół Nas”Wernisaż wystawy „ Piękno Wokół Nas”

                                                                                      Piknik integracyjny w Buku

                                                                                      2015-09-14

                                                                                      Dnia 3 września 2015r. seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym z seniorami z Domów Dziennego Pobytu dla Seniorów w Pniewach, Grodzisku i Buku. „Piknik Integracyjny” odbył się w bukowskiej Strażnicy. Podczas spotkania każda grupa seniorów zaprezentowała swój program artystyczny. Nasza opalenicka grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” zaprezentowała spektakl pt.: „Cztery kandydatki na żonę”.
                                                                                      Występy nie miały charakteru rywalizacji ale raczej sprzyjały integracji i dobrej zabawie w gronie przyjaciół. Nie zabrakło też słodkiego i ciepłego posiłku dla uczestników spotkania.


                                                                                      Iwona Tadyszak

                                                                                      Dołączona galeria:

                                                                                      Piknik integracyjny w BukuPiknik integracyjny w BukuPiknik integracyjny w BukuPiknik integracyjny w BukuPiknik integracyjny w Buku

                                                                                      pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                                                       LETNIE TURNUSY OPALENICKICH SENIORÓW

                                                                                       2015-07-14

                                                                                       Letnia aura nastraja nas do aktywności, ruchu, zdobywania nowych umiejętności. Myślimy wówczas o podróżach, relaksie i podziewaniu piękna natury.
                                                                                       Coroczną tradycją jest organizowanie przez Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opalenicy „Letnich Turnusów dla Seniorów”. W 2015 roku imprezę tego typu zorganizowano po raz 11. Turnusy trwały od 6 do 10 lipca, a uczestniczyło w nich około 50 seniorów z Gminy Opalenica.

                                                                                       czytaj całość publikacji "LETNIE TURNUSY OPALENICKICH SENIORÓW"

                                                                                       Dołączona galeria:

                                                                                       LETNIE TURNUSY  OPALENICKICH SENIORÓWLETNIE TURNUSY  OPALENICKICH SENIORÓWLETNIE TURNUSY  OPALENICKICH SENIORÓWLETNIE TURNUSY  OPALENICKICH SENIORÓWLETNIE TURNUSY  OPALENICKICH SENIORÓW

                                                                                       pelna galeriaZobacz pełną galerię (13 fot.)...


                                                                                        „Magiczne wianki” -24.06.2015r.

                                                                                        2015-06-30

                                                                                        Już po raz szósty Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy przy Ośrodku Pomocy Społecznej wraz z przyjaciółmi z Grodziska Wielkopolskiego i Buku świętowali z okazji „Nocy Świętojańskiej”. Na terenie malowniczego kompleksu parkowo-pałacowego w Porażynie Seniorzy integrowali się przy wspólnej zabawie.

                                                                                        czytaj całość publikacji "„Magiczne wianki” -24.06.2015r."

                                                                                        Dołączona galeria:

                                                                                        „Magiczne wianki” -24.06.2015r.„Magiczne wianki” -24.06.2015r.„Magiczne wianki” -24.06.2015r.„Magiczne wianki” -24.06.2015r.

                                                                                         Olimpiada seniorów

                                                                                         2015-06-10

                                                                                         Czerwcowy poniedziałek seniorzy rozpoczęli bardzo aktywnie i radośnie. Pogoda sprzyjała zawodom sportowym, które odbyły się w Sielinku na świeżym powietrzu, w bardzo licznym gronie.
                                                                                         Dnia 8 czerwca 2015r. „Ring” na terenie Centrum Wystawowo Szkoleniowego w Sielinku przepełniony był ponad 200 seniorami z terenu gminy Opalenica, Grodziska Wielkopolskiego i Buku. Spotkali się, aby sprawdzić swoje umiejętności fizyczne, pośpiewać i pogawędzić. To IX Biesiado-Olimpiada dla Niepełnosprawnych i Seniorów zgromadziła ich tam, tak licznie. Biesiado-Olimpiadę rozpoczął występ zespołu śpiewaczego „ Wesołe Seniorki” z Opalenicy. Następnie rozegrano „igrzyska sportowe”. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy przygotowali konkurencje sportowe, a młodzież opalenickiego Zespołu Szkół czuwała nad poprawnością i sprawnością ich przebiegu. Seniorzy mogli wziąć udział w 9 konkurencjach sportowych dostosowanych do ich wieku i sprawności. Najlepsi i najsprawniejsi zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Po wysiłku fizycznym, każdy uczestnik zasiadł do stołu gdzie czekał na nich ciepły posiłek, chleb ze smalcem, ciasto oraz napoje. Tym uczestnikom, którym starczyło sił zaproponowano udział w zabawach i grach integracyjnych.

                                                                                         czytaj całość publikacji "Olimpiada seniorów"

                                                                                         Dołączona galeria:

                                                                                         Olimpiada seniorówOlimpiada seniorówOlimpiada seniorówOlimpiada seniorówOlimpiada seniorów

                                                                                         pelna galeriaZobacz pełną galerię (15 fot.)...


                                                                                          RAJD ROWEROWY SENIORÓW

                                                                                          2015-05-29

                                                                                          Nasza gmina to piękny i ciekawy teren. Nie trzeba wcale wyjeżdżać poza jej granice aby nacieszyć oczy pięknem natury. Wystarczy wsiąść na rower i jechać przed siebie. Dostarczy nam to wiele frajdy, bowiem nasz region jest niebywale malowniczy, w dodatku jazda na rowerze daje nam możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia.
                                                                                          Dnia 27 maja 2015r. grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów przemierzyła okolice Opalenicy na rowerach. W około 3 godzinki przejechali nieforsowaną trasę : Opalenica - Jastrzębniki – Rudniki-Opalenica z przystankiem na mini piknik z ciastem i kawą w Rudnikach. Rower to nie tylko wiatr we włosach ale przede wszystkim zdrowie! Nawet krótka, spokojna jazda ma dobroczynny wpływa na nasz organizm. Przejażdżki rowerowe pozwalają bowiem obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobrego”. Rower zalecają również kardiolodzy jako doskonały "lek" chroniący przed miażdżycą. Dzięki rowerowym wycieczkom stajemy się bardziej odporni na zmęczenie, a do tego dużo lepiej znosimy sytuacje stresowe.
                                                                                          Nie tylko więc walory krajobrazowe ale przede wszystkim aspekt zdrowotny zachęciły uczestników do wysiłku. Skoro wiemy ile korzyści płynie z jazdy na rowerze, to zapewniamy że tego typu przedsięwzięć jeszcze wiele przed nami.
                                                                                          W rajdzie uczestniczyło 15 osób, organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.


                                                                                          Iwona Tadyszak

                                                                                          Dołączona galeria:

                                                                                          RAJD ROWEROWY SENIORÓWRAJD ROWEROWY SENIORÓWRAJD ROWEROWY SENIORÓWRAJD ROWEROWY SENIORÓWRAJD ROWEROWY SENIORÓW

                                                                                           Nasi seniorzy na konferencji „Bezpieczne życie seniora”

                                                                                           2015-05-05

                                                                                           Człowiek przez całe życie gromadzi w sobie wiedzę i emocje. Im więcej mamy lat tym bogatszy bagaż doświadczeń. Niestety nasze przekonanie o życzliwości i przyjaznym nastawieniu do nas otoczenia często usypiają naszą czujność i stajemy się łatwym celem oszustów i manipulantów.
                                                                                           Chcąc uwrażliwić nas na te niebezpieczeństwa Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu oraz Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Nowym Tomyślu zorganizowały 28 kwietnia 2015 r. Powiatową Konferencję pt.: „Bezpieczne życie seniora”.

                                                                                           czytaj całość publikacji "Nasi seniorzy na konferencji „Bezpieczne życie seniora”"

                                                                                           Dołączona galeria:

                                                                                           Nasi seniorzy na konferencji „Bezpieczne życie  seniora”Nasi seniorzy na konferencji „Bezpieczne życie  seniora”Nasi seniorzy na konferencji „Bezpieczne życie  seniora”Nasi seniorzy na konferencji „Bezpieczne życie  seniora”Nasi seniorzy na konferencji „Bezpieczne życie  seniora”

                                                                                           pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                                            Wesołe Seniorki na Targach w Trzciance

                                                                                            2015-04-30

                                                                                            W niedzielę, 22 kwietnia w Trzciance na terenie boiska szkolnego Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyły się IX Targi Ogrodnicze Powiatu Nowotomyskiego. Targi Ogrodnicze to nie tylko okazja dla hodowców i pasjonatów drzewek, krzewów i kwiatów ale także dla lokalnych grup artystycznych. W tym roku program sceniczny był bardzo bogaty. Wśród artystów z powiatu nowotomyskiego na scenie głównej zaprezentowały się także Wesołe Seniorki z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy ze swoim biesiadnym repertuarem.


                                                                                            Iwona Tadyszak

                                                                                            Dołączona galeria:

                                                                                            Wesołe Seniorki na Targach w TrzcianceWesołe Seniorki na Targach w TrzcianceWesołe Seniorki na Targach w TrzcianceWesołe Seniorki na Targach w TrzcianceWesołe Seniorki na Targach w Trzciance

                                                                                             Wielkanocne śniadanie seniorów

                                                                                             2015-04-03

                                                                                             Święta Wielkanocne wiążą się z bogatą tradycją. Towarzyszy im wiele obrzędów, które pieczołowicie pielęgnujemy w naszych domach. Wielkanoc przypada w okresie budzącej się do życia przyrody, co widać po barwach, które towarzyszą tym świętom. Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy dla swoich „ najbardziej doświadczonych” podopiecznych – uczestników Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy zorganizował Śniadanie Wielkanocne. Spotkanie odbyło się dnia 30 marca 2015r. w sali Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury ‘Taklamakan”. Zgodnie z tradycją na stole wypełnionym wielkanocnymi przysmakami pojawiły się baranki, kiełbaski, jajka, babki, zajączki, kolorowe pisanki i wiele innych pięknych kompozycji.
                                                                                             Spotkanie rozpoczęło się serdecznymi życzeniami złożonymi przez pana Tomasza Szulca Burmistrza Opalenicy oraz panią Dorotę Szuwalską-Kasprzak Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Opalenicy. Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały swój program artystyczny dzieci z Świetlicy środowiskowej z elementami socjoterapii z Wojnowic.

                                                                                             czytaj całość publikacji "Wielkanocne śniadanie seniorów"

                                                                                             Dołączona galeria:

                                                                                             Wielkanocne śniadanie seniorówWielkanocne śniadanie seniorówWielkanocne śniadanie seniorówWielkanocne śniadanie seniorówWielkanocne śniadanie seniorów

                                                                                             pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                                                                                              ABC Bezpiecznego Seniora

                                                                                              2015-03-11

                                                                                              Seniorzy w łatwy sposób mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Poprzez swoją ufność, poczucie samotności tracą czujność i tym samym stają się bardziej narażeni na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń , kradzieży. Przeciwdziałając temu zjawisku i próbując ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń czy zapobiec podobnym zorganizowaliśmy spotkanie dla seniorów z Policjantami z opalenickiego Komisariatu. Podczas spotkania st. sierż. Kamil Michalak oraz st. sierż. Maciej Ludwikowski przypomnieli zgromadzonym o kilku podstawowych zasadach postępowania. Seniorzy mogli m.in. przekonać się, jak nie stać się ofiarami przestępstw tzw. oszustw na wnuczka, dowiedzieć się jak zapobiegać niebezpieczeństwom zagrażającym w domu, czy w czasie spaceru, podróży. Ważne jest także aby utrzymywać więzi z sąsiadami, którzy często służą pomocą ludziom strasznym mieszkającym w ich otoczeniu lub zaalarmują rodzinę czy odpowiednie służby, kiedy zauważą coś niepokojącego.
                                                                                              Spotkanie odbyło sie dnia 6 marca 2015r. w Sali MGOK „Taklamakan” w Opalenicy i uczestniczyło w nim około 40 seniorów z ternu Gminy Opalenica. Zapewniamy, że na tym edukacja seniorów się nie zakończyła, mamy bowiem zamiar przeprowadzić więcej podobnych spotkań.
                                                                                              Seniorze!!! Często przez Twoją ufność, nieostrożność czy nieuwagę możesz paść ofiarą oszustów, kieszonkowców i innych przestępców, a także stać się ofiarą kolizji i wypadków drogowych oraz innych zdarzeń zagrażających Twojemu życiu, zdrowiu lub mieniu. Pamiętaj więc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądź czujny i nieufny w stosunku do obcych. Nie obawiaj się powiadomić o zagrożeniu Policję, Straż Miejską, Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe.

                                                                                              Ważne telefony:
                                                                                              Alarmowe:
                                                                                              Policja – 997,
                                                                                              Straż Pożarna – 998
                                                                                              Pogotowie Ratunkowe – 999
                                                                                              oraz 112

                                                                                              Telefony stacjonarne:
                                                                                              Komisariat w Opalenicy - 61 44 77 220
                                                                                              Straż Miejska w Opalenicy - 61 44 77 202
                                                                                              Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nowym Tomyślu - 61 44 27 301                                                                                              Iwona Tadyszak

                                                                                              Dołączona galeria:

                                                                                              ABC Bezpiecznego SenioraABC Bezpiecznego SenioraABC Bezpiecznego SenioraABC Bezpiecznego SenioraABC Bezpiecznego Seniora

                                                                                              pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                                                                               „Wesołe Seniorki” na estradzie

                                                                                               2015-03-10

                                                                                               Koniec karnawału corocznie nasze „Wesołe Seniorki” spędzają na scenie. Pierwszy z występów odbył się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury „ Taklamakan” dnia 15 lutego 2015r. Był to przegląd zespołów muzycznych z terenu Gminy Opalenicy pt.: „Wspomnień Czar. Zeszyt 7. Piosenki z dzieciństwa. ” Na scenie zaprezentowały swój repertuar zespoły „Akolada” ze Szkoły Podstawowej w Opalenicy, „Kłosy”, „Łagiewianki”, „Rudniczoki”, „Wiaruchna” oraz nasze „Wesołe Seniorki". Tym razem niektórym uczestnikom udało się powrócić do przeszłości, do lat beztroski i zabawy, albowiem tegoroczny przegląd miał formę przeglądu zespołów klas szkolnych. Na scenie więc pojawiały się co chwila, odświętnie i kolorowo ubrane „dziecięce zespoły” co wprawiało, licznie przybyłą na występy publiczność w radosny nastrój.

                                                                                               czytaj całość publikacji "„Wesołe Seniorki” na estradzie"

                                                                                               Dołączona galeria:

                                                                                               „Wesołe Seniorki” na estradzie„Wesołe Seniorki” na estradzie„Wesołe Seniorki” na estradzie„Wesołe Seniorki” na estradzie„Wesołe Seniorki” na estradzie

                                                                                               pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                                                Bal na 50 par

                                                                                                2015-02-02

                                                                                                Bal Seniora corocznie rozpoczyna towarzyskie życie opalenickich seniorów. Tegoroczny odbył się dnia 30 stycznia w sali Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury „Taklamakan”. Uczestniczyło w nim około 50 par.
                                                                                                Uczestnicy w kolorowych karnawałowych strojach, z szampańskimi nastrojami znakomicie się bawili. Wśród szeregu atrakcji oferowanych przez organizatorów znalazły się zabawy integracyjne, konkursy oraz wybór Królowej i Króla Balu. Ten zaszczytny tytuł przypadł w tym roku Państwu Krystynie i Bronisławowi Rybickim z Wojnowic. Para królewska humorem i tańcem zdobyła serca jury, czyli wszystkich zgromadzonych na balu. Poza tańcem i swawolą nie zabrakło też zastawionych słodyczami, owocami, garmażerką, napojami stołów. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był zaprzyjaźniony i świetnie prowadzący Krzysztof Borowiak.

                                                                                                czytaj całość publikacji "Bal na 50 par"

                                                                                                Dołączona galeria:

                                                                                                Bal na 50 parBal na 50 parBal na 50 parBal na 50 parBal na 50 par

                                                                                                pelna galeriaZobacz pełną galerię (13 fot.)...


                                                                                                 „Razem przy wigilijnym stole”

                                                                                                 2014-12-31

                                                                                                 Wigilia w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku. Pełna jest obrzędów i zwyczajów, które sprawiają, że te święta są wyjątkowe. Domowa liturgia Bożego Narodzenia rozpoczyna się od czytania Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, następnie łamiemy sie opłatkiem i składamy sobie życzenia. Dla wielu z nas Wigilia ma smak wspomnień. Na większości świątecznych stołów pojawią się tradycyjne, sprawdzone potrawy wigilijne takie, jakie przygotowywały nasze babcie i mamy, które zjadamy ze smakiem. Tęsknimy za ciepłem rodzinnym, wsparciem najbliższych i miłością. Szczególnie sentymentalnie przeżywają ten czas osoby samotne, bezdomne, chore, niepełnosprawne. To właśnie dla nich Burmistrz Opalenicy wraz z Dyrektorem Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opalenicy zorganizował spotkanie wigilijne, podczas którego nie zabrakło zwyczajów towarzyszących temu wydarzeniu. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. w intencji chorych, bezdomnych i samotnych mieszkańców naszej gminy, odprawiona w kościele Św. Mateusza w Opalenicy. Łamanie się opłatkiem oraz delektowanie się smacznymi wigilijnymi potrawami przybliżyły wszystkim zgromadzonym magiczną moc i aurę Świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                                 czytaj całość publikacji "„Razem przy wigilijnym stole”"

                                                                                                 Dołączona galeria:

                                                                                                 „Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”„Razem przy wigilijnym stole”

                                                                                                 pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                                                                                                  Seniorzy dla przedszkolaków

                                                                                                  2014-12-27

                                                                                                  O tym, że seniorzy to skarbnica wiedzy i umiejętności wie każdy z nas. Wiele możemy się od nich dowiedzieć i nauczyć. Taka idea przyświecała spotkaniu opalenickich przedszkolaków z Przedszkola przy ulicy 3 Maja w Opalenicy i seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy, które odbyło się dnia 8 grudnia w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury „Taklamakan”.
                                                                                                  Podopieczni Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy pracowicie i z niecierpliwością oczekiwali na to spotkanie. Przez kilka tygodni szykowali się do niego, przygotowując elementy, które później dzieci przy ich pomocy składały. Powstał piękne anioły i barwne choinki, które zdobiły podczas świąt ich domy. Grupa teatralna seniorów „Nigdy nie jest za późno” przedstawiła także spektakl z lakami bunraku pt.: „Kopciuszek”. Mali widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami. To była piękna lekcja wrażliwości i otwartości na kontakt ze starszym człowiekiem. To spotkanie dostarczyło dzieciom i seniorom wiele satysfakcji. Warto takich inicjatyw podejmować jak najwięcej.


                                                                                                  Iwona Tadyszak

                                                                                                  Dołączona galeria:

                                                                                                  Seniorzy dla przedszkolakówSeniorzy dla przedszkolakówSeniorzy dla przedszkolakówSeniorzy dla przedszkolakówSeniorzy dla przedszkolaków

                                                                                                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                                                                                   Seniorzy z przedstawieniem u Albertynek

                                                                                                   2014-11-03

                                                                                                   Nasza grupa teatralna „Nigdy nie jest za późno” odwiedziła Dom Pomocy dla osób starszych w Opalenicy prowadzony prze Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Dom mieści się przy ulicy Młyńskiej i obecnie przebywa w nim około 20 podopiecznych. Podopiecznymi są starsze siostry, ale także ludzie chorzy, starsi, których nie stać na miejsce w domach opieki. Nasi aktorzy przedstawili spektakl pt.: „Kopciuszek” z udziałem lalek. Ten gatunek sztuki zwany jest bunraku czyli tradycyjną formą teatru japońskiego gdzie narrator opowiada historię, a aktorzy – lalkarze przedstawiają ją widzom lakami. Historia pięknej panny o przydomku Kopciuszek jest nam wszystkim doskonale znana i cały czas wzrusza niemal każdego z nas. Tak było też tym razem. Po barwnym przedstawieniu wystąpiła zaprzyjaźniona z naszym Domem Nadia, która zatańczyła ludowy taniec kazachski. Ten pełen powabu i lekkości występ zachwycił nas bardzo.
                                                                                                   Po części artystycznej wszyscy razem zasiedliśmy do stołów, gdzie przy kawie i cieście oddaliśmy się ciekawym pogawędkom.
                                                                                                   Mamy nadzieję, że naszą wizytą na chwile przenieśliśmy podopiecznych Domu Pomocy w Opalenicy w świat magii i że pozwoliliśmy im oderwać się od codziennych zmagań z chorobą, samotnością i tęsknotą.
                                                                                                   Charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Albertynek jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, podobnie jak to czynił ich założyciel. św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego. Nasi seniorzy także przyczynili się do wniesienia odrobiny radości i fantazji do ich życia.


                                                                                                   Iwona Tadyszak

                                                                                                   Dołączona galeria:

                                                                                                   Seniorzy z przedstawieniem u AlbertynekSeniorzy z przedstawieniem u AlbertynekSeniorzy z przedstawieniem u AlbertynekSeniorzy z przedstawieniem u AlbertynekSeniorzy z przedstawieniem u Albertynek

                                                                                                   pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                                                                                                    Rowerem po naszej Gminie

                                                                                                    2014-10-09

                                                                                                    Październik rozpieszcza nas nadal słoneczną aurą, dzięki czemu mamy w sobie dużo sił i chęci do aktywności. Okolice Opalenicy są niezwykle urokliwe i wcale nie trzeba przemierzać setek kilometrów, żeby nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami. Trzydziesto- osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy z rowerowego siodełka podziwiała urokliwe krajobrazy i interesujące wsie Gminy Opalenica. Rajd rowerowy odbył się 7 października 2014r. Nieforsująca trasa, miłe towarzystwo, przygotowany posiłek i napoje zapewniły uczestnikom przyjemne spędzenie wolnego czasu i w dodatku bardzo aktywnie.
                                                                                                    Organizatorem rajdu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.


                                                                                                    Iwona Tadyszak

                                                                                                    Dołączona galeria:

                                                                                                    Rowerem po naszej GminieRowerem po naszej GminieRowerem po naszej GminieRowerem po naszej GminieRowerem po naszej Gminie

                                                                                                    pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                                                                                     Ogólnopolski Przegląd Sceniczny „Starsi Panowie Dwaj”

                                                                                                     2014-09-23

                                                                                                     Zespół teatralny pod przewodnictwem Walentyny Śniegurskiej z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Opalenicy miał zaszczyt reprezentować nasze miasto w Ogólnopolskim Przeglądzie Scenicznym „Starsi Panowie Dwaj” pod patronatem Stowarzyszenia Pomocy Ludziom Starszym i Niepełnosprawnym im. Papieża Jana Pawła II w Krakowie, który odbył się w Solinie w WDW Jawor od 15 do 19 września 2014.
                                                                                                     Grupa przedstawiła spektakl „Powróćmy jak za dawnych lat”. Sztuka dotyczyła czasów średniowiecza i renesansu. Przedstawiała wartość i życie kobiet w tych czasach.
                                                                                                     Grupę pod nazwą „Nigdy nie jest za późno” nazwaliśmy tak dlatego, że w każdym wieku można realizować się i spełniać marzenia. Sztukę nagrodzono dyplomem i pamiątką w postaci maski scenicznej za udział w przedstawieniu.
                                                                                                     W czasie wolnym przy pięknej pogodzie pływaliśmy promem po Jeziorze Solina , zwiedzaliśmy Zaporę Solińską a również Cerkiew Prawosławną i Sad Biblijny.

                                                                                                     Walentyna Śniegurska

                                                                                                     Dołączona galeria:

                                                                                                     Ogólnopolski Przegląd Sceniczny „Starsi Panowie Dwaj”Ogólnopolski Przegląd Sceniczny „Starsi Panowie Dwaj”Ogólnopolski Przegląd Sceniczny „Starsi Panowie Dwaj”Ogólnopolski Przegląd Sceniczny „Starsi Panowie Dwaj”Ogólnopolski Przegląd Sceniczny „Starsi Panowie Dwaj”

                                                                                                     pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                                                      Seniorzy na grzybach

                                                                                                      2014-09-08

                                                                                                      Kończące się tego roku lato, rozpieszcza nas piękną aurą. Słońce i wysoka temperatura sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Warto więc wyjść z domu i pojeździć na rowerze, pospacerować z kijkami czy odwiedzić okoliczne lasy. Grupa około 40 seniorów z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy w ramach propagowania aktywności i zdrowia, wyjechała do lasu w Jastrzębsku w poszukiwaniu grzybów. Spacer po lesie okazał się dla nich niezwykle owocny . Każdy z uczestników zebrał koszyk grzybów, które z ogromnym apatytem zjedli w domach na obiad. Dwugodzinny spacer po lesie w miłym towarzystwie, zakończył się ze smacznym ciastem drożdżowym i ciepłą kawą.
                                                                                                      Nasi seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w tego typu wyprawach. Mamy nadzieję, że korzystna aura utrzyma się jeszcze we wrześniu, albowiem mamy w planach zorganizować rajd rowerowy.


                                                                                                      Iwona Tadyszak

                                                                                                      Dołączona galeria:

                                                                                                      Seniorzy na grzybach

                                                                                                       Seniorzy na wakacyjnym szlaku

                                                                                                       2014-07-09

                                                                                                       Początek miesiąca lipca to czas, w którym seniorzy z gminy Opalenica „urlopują”. Wypoczynek organizuje dla nich Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z zarządem opalenickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
                                                                                                       Codzienne spotkania rozpoczynały się ciastem i kawą w siedzibie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Parku Miejskim w Opalenicy. Organizatorzy starali się urozmaicić każdy dzień pobytu na turnusie, nie zabrakło więc akcentów promujących zdrowie, turystykę i rekreację.
                                                                                                       „Spotkania z ciekawymi ludźmi” rozpoczął Zastępca Burmistrza Opalenicy Andrzej Mainka. Po rozmowach na temat otaczającej nas rzeczywistości uczestnicy turnusu posłuchali prelekcji na temat typów urody i prezentacji swojego wyglądu. Podczas zajęć seniorzy odbyli tez krótki instruktaż pielęgnacji cery i wizażu.

                                                                                                       czytaj całość publikacji "Seniorzy na wakacyjnym szlaku"

                                                                                                       Dołączona galeria:

                                                                                                       Seniorzy na wakacyjnym szlakuSeniorzy na wakacyjnym szlakuSeniorzy na wakacyjnym szlakuSeniorzy na wakacyjnym szlakuSeniorzy na wakacyjnym szlaku

                                                                                                       pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                                                                                                        Czarowny, magiczny dzień…

                                                                                                        2014-07-03

                                                                                                        Czerwcowe południe seniorzy z Domów Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy, Grodzisku Wlkp. oraz Buku spędzili na łonie natury na terenie malowniczego kompleksu parkowo-pałacowego w Porażynie dopomóc zapewnić sobie pomyślność i szczęście na kolejny rok. To za sprawą czarów, wróżb i tajemniczych znaków związanych z Nocą Świętojańską można zyskać przychylność losu.

                                                                                                        czytaj całość publikacji "Czarowny, magiczny dzień…"

                                                                                                        Dołączona galeria:

                                                                                                        Czarowny, magiczny dzień…Czarowny, magiczny dzień…Czarowny, magiczny dzień…Czarowny, magiczny dzień…Czarowny, magiczny dzień…

                                                                                                        pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                                                                         Majówka w Pniewach

                                                                                                         2014-05-30

                                                                                                         Dnia 28 maja 2014r. seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym z seniorami z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów z Pniew. Spotkanie obyło się Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dąbrowa/k Pniew. Impreza trwała od 15:00 do 19:00 godziny.
                                                                                                         Pomimo deszczowej aury we wnętrzu Wigwamu panowała ciepła i radosna atmosfera. Seniorzy tańczyli, śpiewali, brali udział w konkurencjach i zabawach integracyjnych. Zabawy nie miały charakteru rywalizacji ale raczej sprzyjały integracji i dobrej zabawie. Nie zabrakło też słodkiego i ciepłego posiłku dla uczestników spotkania.
                                                                                                         W spotkaniu uczestniczyło ok. 80 seniorów.

                                                                                                         Iwona Tadyszak

                                                                                                         Dołączona galeria:

                                                                                                         Majówka w PniewachMajówka w PniewachMajówka w PniewachMajówka w PniewachMajówka w Pniewach

                                                                                                         pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                                                          Terminarz imprez dla członków Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy Maj/grudzień 2014 rok

                                                                                                          2014-05-30


                                                                                                          1. Biesiado-olimpiada 22.05.2014 r. Godz. 12.00-16.00. Sielinko „Ring”

                                                                                                          2. Majówka w Pniewach 28.05.2014r. Godz. 15.00 Leśniczówka Dąbrowa / Pniewy. Wyjazd spod OPSu o godz. 14.00

                                                                                                          3. Obchody Nocy świętojańskiej 24.06.2014r. Godz. 12.00-16.00 Porażyn Kompleks parkowo-pałacowy Wyjazd spod OPSu o godz. 11.30 Zapisy w Ośrodku Pomocy Społecznej – Iwona Tadyszak

                                                                                                          4. Rajd rowerowy Godz. 10.00 Czerwiec/lipiec. Trasa: Opalenica-Terespotockie-Urbanowo-Opalenica. Dokładny termin ustalimy podczas zajęć.

                                                                                                          5. Letnie turnusy dla seniorów I turnus: 30.06-04.07.2014r. 9.00 Park Miejski Sala Bractwa Kurkowego w parku Miejskim Opalenica

                                                                                                          6. Piknik „Powróćmy jak za dawnych lat…” 27.08.2014r. Buk

                                                                                                          7. Koncert na srebrną Nutę 13.09.2014r. Godz. 10.00 Grodzisk Wlkp. Dom Kultury Rondo

                                                                                                          8. Grzybobranie 09/10.2014r. Las Róża/Sątopy Termin ustalimy podczas zajęć

                                                                                                          9. Spotkanie „Łączymy pokolenia” 14.11.2014 r. Grodzisk Wlkp. Dom Kultury Rondo

                                                                                                          10. Przegląd bożonarodzeniowych spektakli teatralnych 10.12.2014r. Grodzisk Wlkp. Dom Kultury Rondo


                                                                                                          Wesołe seniorki podczas Targów ogrodniczych w Trzciance

                                                                                                          2014-05-30

                                                                                                          W niedzielę, 27 kwietnia w Trzciance na terenie boiska szkolnego Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyły się XI Targi Ogrodnicze Powiatu Nowotomyskiego. Poza ciekawymi roślinami swój dorobek prezentowały również zespoły artystyczne z całego powiatu. Na scenie głównej zaprezentowały się więc nasze Wesołe Seniorki ze skocznym i pogodnym repertuarem.


                                                                                                          Iwona Tadyszak

                                                                                                          Dołączona galeria:

                                                                                                          Wesołe seniorki podczas Targów ogrodniczych w TrzcianceWesołe seniorki podczas Targów ogrodniczych w TrzcianceWesołe seniorki podczas Targów ogrodniczych w Trzciance

                                                                                                           Sportowo i biesiadnie

                                                                                                           2014-05-29

                                                                                                           Dnia 22 maja 2014r. „Ring” na terenie Centrum Wystawowo-Szkoleniowego w Sielinku przeżywał oblężenie. Ponad 200 seniorów z terenu gminy Opalenica, Grodziska Wielkopolskiego, Buk oraz niemieckiego Storkov spotkało się, aby potańczyć, pośpiewać oraz pochwalić się swoją sprawnością fizyczną. To VIII Biesiado-Olimpiada dla Niepełnosprawnych i Seniorów zgromadziła ich tam, tak licznie.

                                                                                                           czytaj całość publikacji "Sportowo i biesiadnie"

                                                                                                           Dołączona galeria:

                                                                                                           Sportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnie

                                                                                                           pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                                                                                                            10-lecie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów podczas Śniadania Wielkanocnego

                                                                                                            2014-04-18

                                                                                                            We wtorkowe kwietniowe południe około 80 seniorów Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy spotkało się aby kultywować tradycje i zwyczaje Świat Wielkiej Nocy. Wśród zgromadzonych znalazły się także delegacje zaprzyjaźnionych seniorów z Grodziska Wlkp., Buku, Pniew wraz z ich przedstawicielami oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy. Na stole znalazły się więc staropolskie przysmaki takie jak baby, jajka, baranki, biała kiełbasa. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Szuwalska - Kasprzak oraz Zastępca Burmistrza Opalenicy Andrzej Mainka złożyli życzenia wszystkim zgromadzonym i podzielili się z nimi jajkiem.

                                                                                                            czytaj całość publikacji "10-lecie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów podczas Śniadania Wielkanocnego "

                                                                                                            Dołączona galeria:

                                                                                                            10-lecie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów podczas Śniadania Wielkanocnego 10-lecie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów podczas Śniadania Wielkanocnego 10-lecie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów podczas Śniadania Wielkanocnego 10-lecie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów podczas Śniadania Wielkanocnego 10-lecie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów podczas Śniadania Wielkanocnego 

                                                                                                            pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                                                                                             Bal Seniora

                                                                                                             2014-02-06

                                                                                                             Z początkiem roku gnieździ nam się w głowach szereg nowych pomysłów na życie, na zmiany. O tym czy będą one lepsze czy gorsze, w głównej mierze decyduje los. Cieszy nas jeżeli nowy rok rozpoczynamy z uśmiechem, wśród miłych i przyjaznych ludzi. Mamy wówczas przeświadczenie, iż właśnie taki będzie kolejny rok naszego życia.
                                                                                                             W Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury „Taklamakan” w piątek 31 stycznia 2014r., seniorzy bawili się na corocznym Balu Seniora. Była to kolejny zabawa, na której osoby starsze i niepełnosprawne mogły w miłym gronie, wśród przyjaciół, spędzić kilka chwil, potańczyć przy dźwiękach muzyki biesiadnej, oraz wziąć udział w różnych zabawach integracyjnych. Zabawa była udana, tańcom i rozmowom przy zastawionych stołach nie było końca.

                                                                                                             czytaj całość publikacji "Bal Seniora"

                                                                                                             Dołączona galeria:

                                                                                                             Bal SenioraBal SenioraBal SenioraBal SenioraBal Seniora

                                                                                                             pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                                                              Przy wigilijnym stole

                                                                                                              2013-12-16

                                                                                                              Święta Bożego Narodzenia przypadają na najbardziej ciemną i zimną porę roku. Wtedy najbardziej potrzebujemy bezpieczeństwa, ciepła i pragniemy miłości. Szczególnie sentymentalnie przeżywają ten czas osoby samotne, bezdomne, chore, niepełnosprawne. To właśnie dla nich Burmistrz Opalenicy wraz z Dyrektorem Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opalenicy zorganizował spotkanie wigilijne, podczas którego nie zabrakło zwyczajów towarzyszących temu wydarzeniu. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. w intencji chorych, bezdomnych i samotnych mieszkańców naszej gminy, odprawioną w kościele Św. Józefa w Opalenicy. Po mszy świętej odbyło się spotkanie wigilijne w restauracji „Staromiejska” w Opalenicy. Organizatorzy zatroszczyli się o to, aby wigilia przebiegała w prawdziwie świątecznej atmosferze. Tak więc za nim wszyscy zgromadzeni zasiedli do zapełnionego tradycyjnymi wigilijnymi potrawami stołu, odczytano fragment pisma świętego. Nie zabrakło też wspólnego odśpiewania kolęd oraz połamania się opłatkiem z pełnymi życzliwości życzeniami. Podczas spotkania pojawił się akcent artystyczny. Uczestnicy zajęć teatralnych W Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy wspaniale zaprezentowali współczesną formę Jasełek.
                                                                                                              W wigilijnym spotkaniu uczestniczyły także władze samorządu gminnego, zarząd Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy oraz duchowni opalenickich parafii.
                                                                                                              Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym każdy z nas w zaciszu domu pełnego ciepła rodzinnego i miłości, wspólnie z rodziną spędza czas. Organizatorom udało się wprawić uczestników spotkania w ten wyjątkowy nastrój świąteczny.
                                                                                                              Spotkanie odbyło się w restauracji „Staromiejska” dnia 13 grudnia 2013r.

                                                                                                              Iwona Tadyszak

                                                                                                              Dołączona galeria:

                                                                                                              Przy wigilijnym stolePrzy wigilijnym stolePrzy wigilijnym stolePrzy wigilijnym stolePrzy wigilijnym stole

                                                                                                              pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                                                               Warsztaty rękodzieła artystycznego- lalkarstwo

                                                                                                               2013-12-13

                                                                                                               fio
                                                                                                               Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2013 na realizację projektu „Łączymy siły
                                                                                                               i pokolenia”.
                                                                                                               Kolejnym już działaniem w ramach tego projektu były warsztaty rękodzieła artystycznego- lalkarstwo przeprowadzone w lipcu i sierpniu 2013 roku. Miejscem realizacji zadania było Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej „Promessa” im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim. W zadaniu uczestniczyło 21 osób,
                                                                                                               z DDP Opalenica, Buk, Grodzisk Wielkopolski, Grodziski Uniwersytet III Wieku. Warsztaty realizowano w cyklu 3 spotkań po 4 godziny. Podczas warsztatów beneficjenci zadania korzystali z instruktażu dotyczącego wykonania lalki. Każda grupa tworzyła postacie kukiełkowe z wybranych przez siebie bajek, i tak powstały lalki do Kopciuszka, Czerwonego Kapturka oraz Jasia i Małgosi. Podczas zajęć lalkarskich wykonano 22 kukiełki. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane pozostałym beneficjentom projektu w dniu 21.11.2013 roku na wystawie towarzyszącej FESTIWALOWI TWÓRCZOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ pt. „Łączymy siły i pokolenia”.

                                                                                                               czytaj całość publikacji "Warsztaty rękodzieła artystycznego- lalkarstwo"

                                                                                                               Dołączona galeria:

                                                                                                               Warsztaty rękodzieła artystycznego- lalkarstwoWarsztaty rękodzieła artystycznego- lalkarstwoWarsztaty rękodzieła artystycznego- lalkarstwoWarsztaty rękodzieła artystycznego- lalkarstwoWarsztaty rękodzieła artystycznego- lalkarstwo

                                                                                                               pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                                                                                                FESTIWAL TWÓRCZOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ

                                                                                                                2013-11-29

                                                                                                                fio
                                                                                                                Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Grodzisku Wielkopolskim realizuje projekt
                                                                                                                „ Łączymy siły i pokolenia”. Zadanie jest współfinansowane z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Społecznych.
                                                                                                                W dniu 21.11.2013 roku w ramach projektu odbył się „ Festiwal Twórczości Międzypokoleniowej”. W zadaniu uczestniczyło 160 osób reprezentujących Dom Dziennego Pobytu Buk, Opalenica, Grodziska Wielkopolski, Grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego .
                                                                                                                Podczas festiwalu na scenie Centrum Kultury „Rondo” w Grodzisku Wlkp. zaprezentowały się trzy pokolenia: dzieci z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały, młodzież tworząca zespół wokalny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, uczennica z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego oraz studentka Grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
                                                                                                                W przerwie między występami można było podziwiać prace beneficjentów projektu : obrazy z pleneru malarskiego pt. „Ojczyzna widziana oczami pokoleń” oraz lalki wykonane na warsztatach rękodzieła.

                                                                                                                czytaj całość publikacji "FESTIWAL TWÓRCZOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ"

                                                                                                                Dołączona galeria:

                                                                                                                FESTIWAL TWÓRCZOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJFESTIWAL TWÓRCZOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJFESTIWAL TWÓRCZOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJFESTIWAL TWÓRCZOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJFESTIWAL TWÓRCZOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ

                                                                                                                pelna galeriaZobacz pełną galerię (13 fot.)...


                                                                                                                 Warsztaty teatralne

                                                                                                                 2013-10-28

                                                                                                                 fio
                                                                                                                 Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim
                                                                                                                 w ramach projektu „Łączymy siły i pokolenia” zrealizowało warsztaty teatralne przeprowadzone we wrześniu i październiku 2013 roku. Miejscem realizacji zadania było Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej „Promessa” im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim oraz scena w CK RONDO. W zadaniu uczestniczyło 20 osób rekrutujących się spośród grup teatralnych członków Domu Dziennego Pobytu Grodzisk Wielkopolski, DDP Opalenica, DDP Buk oraz Grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki warsztatom z wykwalifikowanymi instruktorami uczestnicy poszerzyli umiejętności aktorskie i lalkarskie oraz udoskonalili swoje talenty. Umiejętności, które zdobyli podczas zajęć uczestnicy zaprezentują podczas Festiwalu Twórczości Międzypokoleniowej, który odbędzie się w listopadzie w formie pokazu warsztatowego.
                                                                                                                 Projekt jest współfinansowany przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

                                                                                                                 Dołączona galeria:

                                                                                                                 Warsztaty teatralneWarsztaty teatralneWarsztaty teatralneWarsztaty teatralne

                                                                                                                  Grzybobranie

                                                                                                                  2013-10-23

                                                                                                                  Seniorzy z Opalenicy dobrze wiedzą, że okres jesieni to czas grzybobrania. Dlatego też w ciepły, październikowy dzień, seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniora w Opalenicy dla relaksu wybrali się do lasu na grzyby. Pomimo, że w tym roku grzybów jest mało, wszystkim udało się znaleźć w leśnej ściółce wiele rodzajów znanych grzybów, m.in. maślaki, podgrzybki, a także cenione borowiki szlachetne. Na pyszny obiad ilość wystarczająca. Po spacerze każdy uczestnik zjadł ciepła kiełbaskę, smaczne ciasto i napił się ciepłej kawy.
                                                                                                                  Członkowie Domu Dziennego Pobytu dla Seniora jednogłośnie przyznają, że takie wspólne spotkania integrują, a przede wszystkim pozwalają na przebywaniu na świeżym powietrzu.
                                                                                                                  Wyjazd odbył się 3 października 2013r., organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.

                                                                                                                  Iwona Tadyszak

                                                                                                                  Dołączona galeria:

                                                                                                                  GrzybobranieGrzybobranie

                                                                                                                   Spotkanie z policjantami

                                                                                                                   2013-10-23

                                                                                                                   Z wiekiem wzrasta zależność starszego pokolenia od pokoleń młodszych. Role się odwracają i to dzieci, wnukowie zaczynają dbać o bezpieczeństwo, komfort życia swoich przepełnionych ufnością rodziców czy dziadków. Właśnie przez tę ufność i nieświadomą naiwność czasami tracą czujność i ulegają namowom ludzi, którzy maja nieuczciwe zamiary. Staramy się więc przekazywać seniorom dużo wiedzy i uczyć rozwagi w podejmowaniu decyzji.

                                                                                                                   czytaj całość publikacji "Spotkanie z policjantami"

                                                                                                                   Dołączona galeria:

                                                                                                                   Spotkanie z policjantamiSpotkanie z policjantamiSpotkanie z policjantamiSpotkanie z policjantami

                                                                                                                    Na rowerowym szlaku

                                                                                                                    2013-09-11

                                                                                                                    Słonecznego, sierpniowego dnia seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy wybrali się na przejażdżkę rowerem. Malowniczą, nieforsującą trasą dotarli do Klasztoru Franciszkanów w Woźnikach. Posili się, wypili ciepłą kawę i wyruszyli na zwiedzanie klasztoru. Tym razem seniorzy zostali oprowadzeni przez jednego z braci po najskrytszych zakamarkach klasztoru. Tego typu wyprawy cieszą seniorów, gdyż poza aspektem zdrowotnym, stwarzają im także możliwość spotkania się, przebywania razem, wymiany informacji.
                                                                                                                    Rajd zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy dnia 23 sierpnia 2013r.


                                                                                                                    Iwona Tadyszak

                                                                                                                    Dołączona galeria:

                                                                                                                    Na rowerowym szlakuNa rowerowym szlakuNa rowerowym szlaku

                                                                                                                     PLENER MALARSKI „Ojczyzna widziana oczami pokoleń”

                                                                                                                     2013-08-02

                                                                                                                     fio
                                                                                                                     Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2013 na realizację projektu „Łączymy siły i pokolenia”.

                                                                                                                     czytaj całość publikacji "PLENER MALARSKI „Ojczyzna widziana oczami pokoleń”"

                                                                                                                     Dołączona galeria:

                                                                                                                     PLENER MALARSKI  „Ojczyzna widziana oczami pokoleń”PLENER MALARSKI  „Ojczyzna widziana oczami pokoleń”PLENER MALARSKI  „Ojczyzna widziana oczami pokoleń”PLENER MALARSKI  „Ojczyzna widziana oczami pokoleń”PLENER MALARSKI  „Ojczyzna widziana oczami pokoleń”

                                                                                                                     pelna galeriaZobacz pełną galerię (10 fot.)...


                                                                                                                      LETNIE TURNUSY DLA SENIORÓW

                                                                                                                      2013-07-19

                                                                                                                      Wakacje są po to, by odpocząć, by naładować baterie czy zresetować mózg. Czy oznacza to, że wyłączamy myślenie na całe dwa miesiące? A może by tak się czegoś nauczyć podczas letnich miesięcy? Może wykorzystać ten wolny czas na to, czego nie udało się zrobić dobrze w trakcie roku? Lato może być czasem dobrze wykorzystanym, może być czasem na rozwijanie pasji, nawiązywanie nowych znajomości, naukę nowych umiejętności, zdobywanie wiedzy.

                                                                                                                      czytaj całość publikacji "LETNIE TURNUSY DLA SENIORÓW"

                                                                                                                      Dołączona galeria:

                                                                                                                      LETNIE TURNUSY DLA SENIORÓWLETNIE TURNUSY DLA SENIORÓWLETNIE TURNUSY DLA SENIORÓWLETNIE TURNUSY DLA SENIORÓWLETNIE TURNUSY DLA SENIORÓW

                                                                                                                      pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                                                                       „Świętojańska noc czarów”

                                                                                                                       2013-07-18

                                                                                                                       Noc świętojańska z 23 na 24 czerwca jest czarowna i niezwykła. Seniorzy Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów z Opalenicy, Buku i Grodziska Wielkopolskiego spotkali się 24 czerwca na polanie kompleksu parkowo-pałacowego w Porażynie, aby posłuchać wróżb, a także czynnie w nich uczestniczyć. Uwite przez uczestników wianki wrzucano do wody, a zebrane wcześniej zioła do ogniska, żeby ochroniły ich przed złem i niepowodzeniami. Dwóch szczęśliwców znalazło ukryte w lesie kwiaty paproci, które zapewnić im mają szczęście i mądrość. Poza kultywowaniem zwyczajów świętojańskich seniorzy mogli pośpiewać, wziąć udział w zabawach integracyjnych oraz posilić się ciepłym posiłkiem, słodyczami oraz napojami chłodzącymi.

                                                                                                                       czytaj całość publikacji "„Świętojańska noc czarów”"

                                                                                                                       Dołączona galeria:

                                                                                                                       „Świętojańska noc czarów”„Świętojańska noc czarów”„Świętojańska noc czarów”„Świętojańska noc czarów”

                                                                                                                        Sportowo i biesiadnie

                                                                                                                        2013-05-29

                                                                                                                        Majowa, wiosenna aura sprzyja realizowaniu wielu przedsięwzięć. Słońce, otaczająca nas piękna, barwna przyroda skłania do aktywnego spędzania czasu, spotkań, wyjazdów. Dnia 27 maja „Ring” na terenie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku wrzał od śpiewu i zabawy. Około 200 seniorów z terenu gminy Opalenica, Grodziska Wielkopolskiego i Buku spotkało się, aby sprawdzić swoje umiejętności fizyczne, pośpiewać i pogawędzić. To VII Biesiado-Olimpiada dla Niepełnosprawnych i Seniorów zgromadziła ich tam, tak licznie. Biesiado-Olimpiadę rozpoczął występ zespołu śpiewaczego „ Pogodna jesień” z Buku. Następnie rozegrano „igrzyska sportowe”. Młodzież opalenickiego Zespołu Szkół przygotowała konkurencje sportowe i czuwała nad poprawnością i sprawnością ich przebiegu. Seniorzy mogli wziąć udział w 10 konkurencjach sportowych dostosowanych do ich wieku i sprawności. Najlepsi i najsprawniejsi zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Po wysiłku fizycznym, każdy uczestnik zasiadł do stołu gdzie czekał na nich ciepły posiłek, chleb ze smalcem, ciasto oraz napoje. Tym uczestnikom, którym starczyło sił zaproponowano udział w zabawach i grach integracyjnych.

                                                                                                                        czytaj całość publikacji "Sportowo i biesiadnie"

                                                                                                                        Dołączona galeria:

                                                                                                                        Sportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnieSportowo i biesiadnie

                                                                                                                        pelna galeriaZobacz pełną galerię (16 fot.)...


                                                                                                                         Wielkanocne śniadanie seniorów

                                                                                                                         2013-04-03

                                                                                                                         Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Są to święta upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które spędzamy w gronie rodzinnym uczestnicząc w nabożeństwach oraz skrupulatnie przygotowując wiele wyśmienitych potraw wielkanocnych. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. W Polsce bardzo pielęgnuje się obyczaje i tradycje wielkanocne, których jest bardzo wiele. Wiele z tradycji wielkanocnych już zanika, jednak wiele z nich preferuje się nadal w polskich domach.
                                                                                                                         Tworzymy codzienność naszym seniorom poprzez warsztaty, zajęcia, spotkania towarzyskie, rekreacyjne i kulturalne, tym bardziej święta są okazją do wspólnego radowania się i spędzenia ich w atmosferze wzajemnej życzliwości. Przy świątecznym stole pełnym wielkanocnych przysmaków, spotkało się około 50 uczestników Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów wraz z zaproszonymi gośćmi: Zastępcą Burmistrza Opalenicy – Andrzejem Mainką, Zarządem Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy, oraz pielęgniarką Marią Ranz.

                                                                                                                         czytaj całość publikacji "Wielkanocne śniadanie seniorów "

                                                                                                                         Dołączona galeria:

                                                                                                                         Wielkanocne śniadanie seniorów Wielkanocne śniadanie seniorów Wielkanocne śniadanie seniorów Wielkanocne śniadanie seniorów Wielkanocne śniadanie seniorów 

                                                                                                                         pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                                                                                                          Bal na 50 par

                                                                                                                          2013-03-19

                                                                                                                          Bal Seniora corocznie rozpoczyna towarzyskie życie opalenickich seniorów. Tegoroczny odbył się dnia 1 lutego w sali Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury „Taklamakan”. Uczestniczyło w nim 50 par.
                                                                                                                          Był to kolejny bal, na którym seniorzy mogli w miłym gronie, wśród przyjaciół, spędzić kilka chwil, potańczyć przy dźwiękach muzyki biesiadnej, oraz wziąć udział w różnych zabawach integracyjnych. Organizatorem balu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy wraz z Zarządem Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy. Wśród szeregu atrakcji oferowanych przez organizatorów znalazła się zabawa „Czerwony Kapturek” oraz jak na każdy prawdziwy bal przystało, wybory Króla i Królowej Balu. Zaszczytny tytuł oraz koronę w tym roku zdobyli Państwo Antkowiak z Opalenicy.

                                                                                                                          czytaj całość publikacji "Bal na 50 par"

                                                                                                                          Dołączona galeria:

                                                                                                                          Bal maskowyKról i Królowa Balu 2013r.TańceTańceTańce

                                                                                                                          pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                                                                                                           przejdź do góry...

                                                                                                                           Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy. ul. Wyzwolenia 27, 64-330 Opalenica, tel. (61)44-77-280

                                                                                                                           Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji