Menu główne

link do Biuletynu Informacji Publicznej

Licznik odwiedzin

258436

(od grudnia 2013)

Aktualności


wsteczWstecz

„Kolędowe nuty” w Pniewach

2019-01-22

Czas przygotowań do świąt ma swój urok, kiedy to wypiekamy pierniki, serniki i makowce, pakujemy prezenty. Piękne są dni świąteczne obejmujące strojenie choinki, wigilijną wieczerzę, odwiedziny Mikołaja. Niezapomniane wrażenia dostarczają nam również spotkania poświąteczne, gdy podczas kolędowania czyli odwiedzania się, śpiewamy kolędy i obdarowujemy się życzeniami pomyślności w Nowym Roku.

Kolędowanie jest jedną z bożonarodzeniowych tradycji kultywowaną po dziś dzień. Ten piękny zwyczaj polega na śpiewaniu pieśni, które opisują narodziny Chrystusa, a także mówią o znaczeniu tego wydarzenia dla ludzi. Wspólne śpiewanie kolęd odbywa się przy rodzinnym stole lub wśród znajomych czy przyjaciół, podczas różnych spotkań, które niosą radość oraz poczucie bliskości i jedności. Jednym z nich, w którym uczestniczyli seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Opalenicy było spotkanie pt.: „Kolędowe nuty”. Owo wydarzenie odbyło się dnia 17 stycznia 2019 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach. Zespoły śpiewacze seniorów z zaprzyjaźnionych okolicznych gmin zjechały do Pniew aby zaprezentować swój liryczny, kolędowy repertuar. Każdy zespół zaprezentował pastorałki i kolędy - te znane i te mniej znane, a każdy występ był niepowtarzalny. Wykonawcy za udział otrzymali podziękowanie i różę wykonaną przez seniorów na zajęciach terapeutycznych.
Śpiewanie kolęd wśród rodziny i najbliższych jest zwyczajem stwarzającym magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Pozwala na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika odczucie osamotnienia. Właśnie takich doznań doświadczyli uczestnicy spotkania w Pniewach i liczymy, że ta tradycja wspólnego kolędowania zostanie podtrzymana i będziemy spotykać się w takim samym gronie w kolejnych latach.

Iwona Tadyszak

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana


    wsteczWstecz

    przejdź do góry...

    Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy. ul. Wyzwolenia 27, 64-330 Opalenica, tel. (61)44-77-280

    Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji