Menu główne

link do Biuletynu Informacji Publicznej

Aktualności


wsteczWstecz (Powrot do wszystkich publikacji z menu: "Aktualności")

Letni turnus dla seniorów

2019-07-31

Wypoczynek często wiążemy z pokutującym stereotypem, że jeśli mamy lato, to jedziemy nad morze, a jak jest zima, to w góry. Lato może być dobrze wykorzystanym czasem na rozwijanie pasji, nawiązywanie nowych znajomości, naukę nowych umiejętności, zdobywanie wiedzy i wcale nie trzeba przemierzać setek kilometrów, żeby tego doświadczyć. Wszystkie te działania oferuje swoim podopiecznym Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opalenicy, organizując dla nich „Letnie Turnusy dla Seniorów”.

Tegoroczne turnusy trwały od 22 do 26 lipca 2019r. Uczestnicy spotykali się codziennie od porannych do popołudniowych godzin w auli szkolnej przy ulicy Farnej w Opalenicy. Każdy dzień rozpoczynał się kawą i ciastem, a kończył ciepłym, smacznym obiadem w restauracji „Kamienica” w Opalenicy. Organizatorzy starali się urozmaicić uczestnikom każdy dzień pobytu na turnusie. Pierwszego dnia spotkali się z włodarzami naszej gminy – Burmistrzami Opalenicy Tomaszem Szulcem oraz Pawłem Jakubowskim, z którymi dyskutowali o trudach i radościach życia codziennego w naszej gminie. Kolejne dni przebiegały pod hasłem „zdrowie i bezpieczeństwo”, w związku z czym nie brakowało teorii i praktyki w tym zakresie. Seniorów odwiedził pan Łukasz Nyczkowski Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, który opowiadał o tym, jak instytucja którą zarządza, w bardzo szerokim zakresie wspiera rodzinę oraz osoby niepełnosprawne. Niezwykle ciekawą prelekcję wygłosili przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu. Inspektor pan Henryk Jachimski nauczył uczestników czytać etykiety artykułów spożywczych oraz opowiedział jaki wpływ na nasze zdrowie mają znajdujące się w nich składniki. Podpowiedział też jakie produkty powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie, żeby zdrowo i długo żyć.
Podczas turnusów seniorzy gościli też policjantów z Komisariatu Policji w Opalenicy - Remigiusza Przybysza oraz Adriana Kornosza, którzy omówili kwestie związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach publicznych oraz przestrzegali seniorów przed zagrożeniami wynikającymi z nadmiernej ufności wobec obcych ludzi. Następnie druh Jeremiasz Cichy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy w bardzo obrazowy sposób przekazał seniorom wiedzę na temat wielu czyhających na nich zagrożeń i pokazał jak fachowo udzielać pomocy. Omówił też w jaki sposób powinniśmy zachować się w sytuacji, kiedy staniemy się uczestnikami lub świadkami wypadku na drodze oraz jak powiadomić odpowiednie służby i nie bać się udzielić pierwszej, jakże cennej pomocy.
Wczasowicze uczestniczyli też w warsztatach manualnych, podczas których nauczyli się przygotowywać zjawiskowe bukiety z cukierków i krepy. W ramach rehabilitacji i promocji zdrowia, codziennie brali udział w zajęciach ruchowych i rytmicznych.
Tradycyjnie podczas turnusów nie zabrakło waloru krajoznawczego. Tym razem seniorzy odwiedzili piękny Prusim, gdzie w zaciszu olenderskiej osady przyjemnie spędzili czas. Turnusy zakończyły się żywiołowymi zabawami ruchowymi, które prowadził Krzysiek Borowiak.
„Letnie Turnusy dla Seniorów” w Opalenicy odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych pozyskanych od Zarządu Powiatu Nowotomyskiego oraz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu ze środków PFRON.
Każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Tego typu przedsięwzięcia bardzo cieszą opalenickich seniorów. Podczas nich mogą zdobywać potrzebne do codziennego życia umiejętności. Jest to czas wymiany doświadczeń, wzajemnego wspierania się, wielu kreatywnych zajęć oraz wypoczynku.


Iwona Tadyszak

Dołączona galeria:

Letni turnus dla seniorów (1)Letni turnus dla seniorów (2)Letni turnus dla seniorów (3)Letni turnus dla seniorów (4)Letni turnus dla seniorów (5)Letni turnus dla seniorów (6)Letni turnus dla seniorów (7)Letni turnus dla seniorów (8)Letni turnus dla seniorów (9)Letni turnus dla seniorów (10)Letni turnus dla seniorów (11)Letni turnus dla seniorów (12)Letni turnus dla seniorów (13)


    wsteczWstecz (Powrot do wszystkich publikacji z menu: "Aktualności")

    przejdź do góry...

    Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy. ul. Wyzwolenia 27, 64-330 Opalenica, tel. (61)44-77-280

    Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji